Drzwi do przyszłości – zarządzanie dostępem do domu na odległość

 „My home is my castle” – to angielskie przysłowie w XXI wieku zyskuje nowe znaczenie. Coraz bardziej zaawansowane rozwiązania antywłamaniowe chronią nasze domy przed niepowołanymi gośćmi. A nowe technologie sprawiają, że decydować o tym, kto przekroczy próg naszego domu, możemy z dowolnego miejsca na Ziemi. Jakie rozwiązania nam to umożliwiają i jakie warunki trzeba spełnić, aby dom stał się twierdzą ze zdalnym dostępem?

Nowe technologie zmieniły nasze domy oraz sposób korzystania z wielu rozwiązań, zapewniając nam poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Inteligentne systemy oświetlenia czy ogrzewania, automatycznie zaciągające się rolety i żaluzje fasadowe, a także drzwi tarasowe z napędem to najpopularniejsze przykłady ułatwień, które są efektem wdrożenia innowacyjnych technologii w codziennym, domowym życiu. Dotyczy to również drzwi wejściowych, które mogą być obsługiwane bez użycia klucza, a nawet na odległość.


Odpowiednia konfiguracja systemu

Intensywny wzrost zainteresowania zaawansowaną kontrolą dostępu do domu sprawia, że coraz częściej kierujemy zainteresowanie w stronę rozwiązań na miarę XXI wieku. Jednak warunkiem wdrożenia „bezkluczowych” opcji jest odpowiednia konfiguracja systemu pozwalającego na zarządzanie drzwiami wejściowymi. Osią układu, który to umożliwia, jest konfiguracja zamka wielopunktowego (np. GU-SECURY Automatic) i silnika (np. A-Öffner / A-Öffner Servo). Transmisja danych odbywa się poprzez elektroniczny przepust kablowy SECUREconnect 50/200. Ta kombinacja elementów pozwala na bezpieczne otwieranie drzwi za pomocą nowoczesnych elementów identyfikujących domowników.Dotyk, który odryglowuje drzwi

Urządzenia końcowe stosowane do identyfikacji domowników poprzez dotyk to przede wszystkim: klawiatury numeryczne, czytniki RFID oraz biometryczna kontrola dostępu, czyli czytniki linii papilarnych. Umożliwiają one wygodne otwieranie drzwi bez użycia klucza – poprzez dotknięcie czytnika transponderem lub palcem. Dla domowników oznacza to prawdziwą wygodę, zwłaszcza w przypadku klawiatury czy czytnika linii papilarnych, ponieważ nie trzeba mieć ze sobą żadnego przedmiotu (klucza, breloka, karty), aby dostać się do domu.

– Wystarczy wpisać kod lub zeskanować opuszkę palca. Jednym z bardziej popularnych czytników linii papilarnych jest urządzenie ekey dLine, nowoczesny czytnik zapewniający wysoki poziom bezpieczeństwa, który można stylistycznie dopasować do estetyki domu. Ekey dLine zapamięta linie papilarne 20 użytkowników. Można też zdecydować się na bardziej rozbudowane urządzenie końcowe – na przykład na wielofunkcyjny UniLock, który pozwala na obsługę drzwi wejściowych aż na 6 różnych sposobów – wyjaśnia Tomasz Bartol, inżynier wsparcia technicznego i rozwoju G-U Polska.

UniLock to uniwersalne rozwiązanie umożliwiające pełną kontrolę dostępu na różnych poziomach, zarówno w budynkach jednorodzinnych, jak i w obiektach użyteczności publicznej. Elegancki, minimalistyczny, a jednocześnie ergonomiczny panel dotykowy, montowany w skrzydle drzwi, jest w pełni kompatybilny z nowoczesnymi zamkami elektromechanicznymi G-U, a identyfikacja użytkowników możliwa jest poprzez: czytnik linii papilarnych, klawiaturę kodową, transponder RFID, NFC, Bluetooth lub za pomocą aplikacji SmartLock; zdalnie – dzięki modułowi Wi-Fi GateWay (opcja dodatkowa).

Z kolei ekey dLine można zamontować zarówno na skrzydle drzwi, jak i na pochwycie. Jest również w pełni kompatybilny ze wszystkimi zamkami elektromechanicznymi marki G-U i można go w prosty sposób zintegrować z systemem inteligentnego domu (dzięki opcji zdalnego zarządzania dostępem).Aplikacja, która daje kontrolę

Aby zdalnie sterować drzwiami wejściowymi, niezbędne są: aplikacja w telefonie oraz rozbudowanie układu: zamek – silnik – przepust kablowy – o moduł sterujący, podłączony do centrali zarządzającej inteligentnym domem. Urządzenie UniLock współpracuje z aplikacją SmartLock, a czytnik ekey dLine z aplikacją ekey bionyx.

– Aplikacje telefoniczne pozwalają na monitorowanie stanu drzwi wejściowych o dowolnej porze oraz umożliwiają ich otwarcie lub zamknięcie na odległość, z dowolnego miejsca posiadającego dostęp do Internetu. Ekey bionyx wyświetla na telefonie powiadomienia Push za każdym razem, gdy drzwi otworzy ktoś z domowników. Pozwala też zdalnie nadawać (i odbierać) uprawnienia dostępu (pod warunkiem, że w aplikacji zapamiętany jest skan linii papilarnych danej osoby). W przypadku aplikacji SmartLock ciekawą funkcją jest z kolei możliwość generowania kodów eKey, praktycznie bez limitu. Kod eKey przesyłany jest na telefon, a po jego wpisaniu na klawiaturze można wejść do budynku – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

Kody dostępu najczęściej wykorzystywane są w branży hotelarskiej, można je bowiem wygenerować z konkretnym ograniczeniem czasowym. Rozwiązanie to sprawdzi się również w przypadku niezapowiedzianej wizyty – możemy kod wygenerować nawet podczas zebrania w pracy i wysłać gościom. Można również po prostu zdalnie otworzyć drzwi poprzez aplikację, bez generowania kodu.

– W nowoczesnych czytnikach, jak UniLock czy ekey dLine, zarządzanie listą dostępów oraz poziomami uprawnień jest intuicyjne. A uprawnienia można nadawać na różnych poziomach: czasowo (od – do), na stałe, jednorazowo, cyklicznie – podsumowuje Tomasz Bartol z G-U Polska.

Połączenie drzwi wejściowych z aplikacją ma również istotną zaletę – pozwala mieć pełną kontrolę nad stanem drzwi wejściowych. System powiadamia o każdym ich otwarciu i rejestruje, kto otworzył drzwi. Sygnalizuje także zachowania nietypowe (np. aktywność poza codziennym harmonogramem).

UniLock – zalety rozwiązania:

 • sześć wariantów identyfikacji użytkowników;
 • bardzo duża pamięć – 100 odcisków linii papilarnych, 150 kodów cyfrowych, 200 transponderów RFID, nielimitowana liczba kodów eKey;
 • intuicyjne zarządzanie listą dostępów oraz poziomami uprawnień;
 • cztery poziomy uprawnień dostępu: czasowy (od – do), stały, jednorazowy, cykliczny;
 • efektywna współpraca z zamkami elektromechanicznymi grupy G-U;
 • nowoczesny, minimalistyczny design.


Ekey dLine – zalety rozwiązania:

 • nowoczesny design (elementy ozdobne mogą być dostosowane do wzornictwa drzwi);
 • możliwość zarządzania dostępem za pomocą smartfonu lub tabletu dzięki aplikacji ekey bionyx;
 • powiadomienia Push na smartfonie w przypadku otwarcia drzwi;
 • dziennik dostępu;
 • zdalne zarządzanie uprawnieniami i nadawanie dostępów;
 • zdalna diagnostyka;
 • opcje: dostęp w przedziale czasowym, sterowanie czasowe, cichy alarm.

 

——————
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box