Wybierz styl dla swojej kuchni

Klasyczna czy nowoczesna? Zainspirowana pałacem czy wiejską chatą? Nawiązująca do klimatu słonecznej Grecji czy chłodnej Skandynawii? Wybraliśmy kilka interesujących aranżacji w różnych stylach.

W duchu pop-artu

W wielu kuchniach dominują jednolite, białe powierzchnie, wizualnie ocieplone jasnym drewnem. To znak, że scandi na dobre zadomowiło się we współczesnych domach. Projektanci proponują jednak urozmaicenie skandynawskiej monotonii wyrazistymi akcentami. Mogą nimi być na przykład nawiązania do pop-artu. Obrazki à la Andy Warhol przykuwają uwagę, sprawiając, że jasna i dość typowa przestrzeń nabiera wyjątkowego charakteru. W kompozycji z wielobarwnymi, komiksowymi elementami wzrok przyciąga też sekcja zlewozmywakowa w ciemnej tonacji – grafitowy zlewozmywak Mezzo II i bateria kuchenna Lugio Black.

Industrialnie

Styl industrialny nie wychodzi z mody. Betonowe i ceglane powierzchnie, proste meble i dodatki przywołujące skojarzenia z warsztatem – to oczywiście must have tego nowoczesnego nurtu, który może być surowy i pełen powagi, a jednocześnie przytulny. W aranżacji o przecieranych ścianach i postarzonej podłodze dominują szarości, czerń i grafit. Nad niedużą wyspą wisi charakterystyczna lampa z metalowych rurek. Chłód industrialu przełamano drewnem i ledowym oświetleniem. Lampki, umieszczone pod górnymi półkami, „otulają” swym żółtym światłem ciąg dolnej zabudowy z grafitowym zlewozmywakiem i stojącą baterią kuchenną Zicco Black o designie dobrze współgrającym z loftowym wystrojem.

Paryski szyk

Przeciwieństwem surowości scandi i industrialu jest pałacowy szyk we francuskim stylu. Nietrudno się domyślić, że mile widziane są sztukaterie, dekoracyjne frezowania zabudowy meblowej, przeszklenia eksponujące atrakcyjne naczynia, złocenia kulistych lamp na łańcuszkach i designerskich sprzętów AGD. Nie musi być barokowego przepychu, wystarczy subtelna elegancja: spokojna kolorystyka, symetria i równowaga. W kompozycji w paryskim stylu w centrum uwagi znajduje się obszerna wyspa ze strefą zmywania i elegancką, chromowaną baterią stojącą Tiga VerdeLine.

Swojsko i rustykalnie

Bardzo pożądaną w domowych wnętrzach cechę – przytulność – niewątpliwie niesie ze sobą styl rustykalny. Preferuje kolory i wzory, im bardziej radosne, optymistyczne, tym lepiej. Pas tapety w barwne motywy, niczym haftowana makatka, fronty mebli w „smakowitym” miętowym kolorze, dopasowana do nich kolorystycznie wylewka baterii Zumba, rattanowe rolety, miękkie poduchy – oto kwintesencja sielskości i swojskości w kuchni, w której chce się jak najdłużej przebywać.

W greckim klimacie

Spróbujmy przenieść atmosferę wakacji i związanej z nimi radości oraz beztroski do swego domu. Potrzebne są białe ściany i intensywnie niebieskie fronty mebli, łuki dzielące pomieszczenie, belkowanie na suficie, mozaiki w piękne śródziemnomorskie wzory. Kuchnia może nawiązywać klimatem do greckiej tawerny! Na środku przykładowej biało-niebieskiej aranżacji znajduje się wyspa z eleganckim granitowym zlewozmywakiem i baterią kuchenną Zumba o cytrynowej wylewce.

FERRO www.ferro.pl
press box