W ergonomicznej łazience

Jeśli łazienka ma służyć wszystkim domownikom, powinna być tak urządzona, by spełniać potrzeby każdego z nich. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać, na co zwrócić uwagę.

Strefy z dobrym dostępem

Liczy się nie tylko atrakcyjny modny wygląd i styl, ale przede wszystkim komfort i wygoda użytkowania.

Podstawą jest odpowiednie rozmieszczenie stref. Wyznaczają je zazwyczaj główne sprzęty, jak wanna, umywalka, WC, prysznic. Pamiętajmy, że strefę tworzy także powierzchnia przed nimi i pomiędzy nimi, pozwalająca wygodnie i bezpiecznie z nich korzystać. Przyjęło się, że przy wannie potrzebna jest wolna przestrzeń 120 cm na 70 cm, przy umywalce – 100 cm na 70 cm, przed WC i bidetem – 80 cm na 70 cm, przed kabiną prysznicową – 120 cm na 75 cm.

Pomysłowe dwa w jednym

Jeśli dysponujemy małym metrażem, dobrym rozwiązaniem jest zainwestowanie w urządzenia, które łączą kilka funkcji.

Może to być na przykład „wanna z kabiną”, jak w aranżacji o turkusowych kafelkach. Szklany panel zamocowany na wannie tworzy ściankę, więc podczas korzystania z natrysku czy deszczowni nie zachlapiemy łazienki. Zastosowany zestaw natryskowy Fiesta ma głowicę deszczowni umieszczoną na drążku o regulowanej wysokości 107,6–170 cm, tym samym można go dostosować do wzrostu kąpiącej się osoby. Niewielka rączka prysznicowa posiada trzy funkcje strumienia: deszcz, masaż, strumień mieszany. System easy clean ułatwia usuwanie kamienia wapiennego.

Ciekawym pomysłem okaże się też zestawienie miski WC z tak zwaną bidetką, zastępującą bidet. Rozwiązanie to wykorzystano w aranżacji o radosnej, różowej tapecie w gepardy. Podtynkowa, wykończona chromem bateria bidetowa Algeo o zgrabnej rączce natrysku pomaga zadbać o higienę osobistą. Przydatna jest także do utrzymania porządku w łazience –długi wąż pozwala na szybkie opłukanie płytek podłogowych albo napełnienie wiadra wodą.

W tej aranżacji zwróćmy uwagę na jeszcze jedno dobre rozwiązanie – misa WC jest podwieszona, więc wygodnie pod nią umyjemy podłogę.

Komfortowo i bezpiecznie

Dobrze jest mieć miejsce na kosmetyki – czy to na blacie, czy na obrzeżu umywalki (w tym drugim przypadku musi ona posiadać nieco szerszy rant). Zawsze wszystko jest pod ręką. Należy oczywiście zadbać o odpowiednie oświetlenie lustra.

W beżowej kompozycji projektant zastosował wysoki brodzik. Ta tradycyjna opcja polecana jest rodzinom z dziećmi, ponieważ właśnie ten typ brodzika sprawdzi się w roli wanienki dla malucha.

Do takiej strefy idealna będzie bateria z termostatem, który jest gwarantem bezpieczeństwa, komfortu , a także oszczędności. Mamy pewność, że puścimy wodę o żądanej, ustawionej wcześniej temperaturze. Elegancki model baterii Trinity z omawianej aranżacji został wyposażony w specjalną blokadę safe stop 38°C, która chroni przed niespodziewanym wypływem gorącej wody. Safe touch system pilnuje, by korpus baterii się nie nagrzewał, więc przypadkowe dotknięcie go podczas kąpieli (co, niestety, zdarza się najmłodszym użytkownikom) nie grozi poparzeniem.

FERRO www.ferro.pl
press box