„Odwrócony” dom z widokiem na jezioro

Architektura domu nad jeziorem w Borach Tucholskich w mistrzowski sposób łączy indywidualne oczekiwania inwestorów z ponadczasową estetyką i naturalnym pięknem lokalizacji. Aluminiowa ślusarka w systemach Schüco zapewnia szeroki widok na akwen, wysoki komfort użytkowania oraz doskonale podkreśla ponadczasową estetykę budynku.

Celem towarzyszącym architektom budynku jednorodzinnego położonego w Borach Tucholskich było podkreślenie magii miejsca, a jednocześnie zapewnienie wysokiego komfortu mieszkania. Wiktor Kurc z biura MAKA.STUDIO tak opisał atmosferę, jaką chcieli uzyskać twórcy projektu: – Przytulne wnętrza, nawet gdy wiatr rozkołysze tafle jeziora. Droga do wymarzonego domu z widokiem na oddalone o zalewie 50 metrów malownicze jezioro prowadziła jednak przez wiele przeszkód. Pierwszą nich była niesprzyjająca orientacja i ukształtowanie działki, z wjazdem usytuowanym od południa i widokiem na akwen w kierunku północnym. Działka charakteryzuje się ponadto ostrym spadkiem terenu w kierunku jeziora. W efekcie widok z poziomu salonu zlokalizowanego na parterze domu byłby zasłaniany przez inny budynek. W tej sytuacji architekci wyszli z kreatywnym pomysłem „odwrócenia” strefy dziennej i nocnej. W realizacji niecodziennego założenia pomogły systemy aluminiowych okien, drzwi wejściowych i drzwi przesuwnych marki Schüco.

Starannie zaplanowana zamiana miejsc

Kluczowym założeniem projektowym było maksymalne wykorzystanie urzekających widoków pobliskiego akwenu. W przezwyciężeniu problemów, jakie narzucało naturalne ukształtowanie terenu i już istniejąca sąsiednia zabudowa, pomógł niecodzienny zabieg polegający na zmianie położenia, w jakim tradycyjnie w strukturze dwukondygnacyjnych domów jednorodzinnych znajdują się salon i sypialnia.

– Dzięki odwróceniu strefy dziennej i nocnej salon z pięknym widokiem na panoramę jeziora jest ulokowany wyżej. W ten sposób ominęliśmy budynek i zieleń, które zasłaniały widok. Strefa nocna schowała się w skarpie pod wyciągniętą częścią salonu, która nadała jej bardziej prywatny charakter –
mniej widoczny z brzegu jeziora – tłumaczy Wiktor Kurc z MAKA.STUDIO.

Jednocześnie udało się zrealizować życzenie właścicieli, którzy nie chcieli, aby budynek zdominował swoim wyglądem skarpę i brzeg. Z tego względu ważne było również uwzględnienie lokalnych akcentów i ich umiejętne połączenie z nowoczesnymi rozwiązaniami funkcjonalnymi.

„Typowa stodoła” z elementem indywidualizmu

Architekci starali się czerpać inspiracje z regionalnej architektury, w której dominują skośne dachy i naturalne materiały. Dom uzyskał dwuspadowy dach kryty blachą na rąbek, a jego elewację wykończono drewnianymi lamelami w górnej części z salonem oraz szarym betonem na wysokości parteru. Nowoczesny efekt architektoniczny kreują wielkoformatowe przeszklenia w systemach Schüco. Okna Schüco AWS 75.SI oraz drzwi Schüco ADS 75 HD.HI z czarnymi ramami ciekawie akcentują geometrię bryły i wpuszczają do wnętrz obrazy otoczenia. Największym elementem jest szklany narożnik o imponujących wymiarach 4,1×2,8 m, który zapewnia możliwie najszerszy widok na zewnątrz. Zamontowane na parterze aluminiowe drzwi przesuwne w systemie Schüco ASS 70.HI zapewniają maksymalnie wygodne wyjście na ogród i bezpieczeństwo. Architekci wybrali stolarkę Schüco o wąskich profilach głównie ze względu na jej ponadczasowe wzornictwo, które doskonale wpisywało się w obrany przez nich zamysł projektowy.

Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad

Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemowych rozwiązań powłok budynków z aluminium, stali i PVC-U. Portfolio produktów obejmuje systemy okienne, drzwiowe, fasadowe, wentylacyjne, bezpieczeństwa i ochrony przeciwsłonecznej, a także inteligentne sieciowe rozwiązania dla budownictwa mieszkaniowego i obiektowego. Schüco zapewnia również doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji, poprzez projekt, produkcję i montaż aż po obsługę posprzedażową wraz z konserwacją i serwisem. Portfolio uzupełniają maszyny do produkcji i usługi dostosowane do potrzeb klienta. Jako jedna z wiodących firm w branży budowlanej, Schüco dąży do tego, aby być pionierem w zakresie całościowego zrównoważonego rozwoju oraz aktywnie przyczyniać się do osiągania neutralności klimatycznej i tworzenia gospodarki o obiegu zamkniętym w branży budowlanej dzięki swoim produktom i usługom. Założona w 1951 roku firma Schüco działa obecnie w ponad 80 krajach i zatrudnia 6750 pracowników. W 2022 roku roczny obrót firmy wyniósł 2,28 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box