Nowoczesna strefa zmywania

Kiedyś nie przywiązywano wagi do tego, jak się prezentuje strefa zmywania. Schowana w głębi kuchni, miała przede wszystkim spełniać swe podstawowe zadania i nie rzucać się w oczy. Dziś chętnie się ją eksponuje. Jest nie tylko praktyczna, lecz także dekoracyjna.

Wspólne gotowanie – z domownikami czy gośćmi – stało się bardzo trendy. Zachęcają zresztą do tego otwarte kuchnie, wyposażone w atrakcyjne urządzenia, doskonale pasujące zarówno do kuchennego, jak i salonowego wystroju. Dotyczy to również strefy zmywania, która „wyszła z cienia” i bywa ciekawie wkomponowana w aranżację. Przykłady?

W duchu scandi

Styl skandynawski nie wychodzi z mody, choć oczywiście ewoluował w różne odmiany. Wyznacznikami jego czystej, „klasycznej” odsłony są m.in. białe ściany i meble, a także posadzka z bielonego drewna.

Do jasnej aranżacji kuchennej projektant dodał jeszcze nutę szarości i błysk srebra. Kamienną fakturę ma przestrzeń nad blatami dolnej zabudowy meblowej. Harmonizuje z nią szary zlewozmywak granitowy Mezzo II. To wpuszczany w blat model jednokomorowy o wymiarach 58 x 48 cm, z ociekaczem i przelewem. Zaopatrzono go w automatyczny korek sterowany za pomocą pokrętła, a także w syfon z możliwością podłączenia odpływu zmywarki lub pralki. Zlewozmywak jest odwracalny, czyli zmienimy w nim pozycję komory i ociekacza, wybierając najdogodniejsze dla siebie ustawienie. Producent daje 15 lat gwarancji na zlewozmywak oraz 2 lata na syfon i korek.

Gwiazdą strefy zmywania jest niewątpliwie stojąca bateria zlewozmywakowa Zumba Slim 2F w białym kolorze. Ma wysoki, połyskujący chromem korpus. Chromem srebrzy się też element zakończenia wylewki. Tę cechuje elastyczność, dzięki czemu można dowolnie ją ustawiać, wyginać, regulować jej zasięg (od 19 cm do 41 cm) i wysokość (od 34 cm do 42 cm), by ułatwić sobie zmywanie. Bateria posiada dwie funkcje strumienia. Jest nie tylko urządzeniem atrakcyjnym i praktycznym, lecz także solidnym i trwałym, bo wyposażonym w regulator ceramiczny.

W klimacie pop-artu

Chłód i powagę scandi można ocieplić radosnymi nawiązaniami do pop-artu. Wystarczy wprowadzić mocne barwy, odważne kontrasty i elementy ze świata komiksu, reklamy czy filmu. Aranżacja od razu nabierze lekkości, dynamiki, charakteru.  

W przykładowym pop-artowym otoczeniu projektant wyeksponował strefę zmywania na wielofunkcyjnym półwyspie. Nie wtapia się w tło, wręcz przeciwnie – przykuwa wzrok mocną, grafitową barwą jednokomorowego zlewozmywaka Mezzo II i czernią stojącej baterii Lugio Black. To model baterii o prostej formie, odznaczający się niewymuszoną elegancją, posiadający regulator ceramiczny i obrotową wylewkę.

Z nutą glamour

Kto lubi salonowy szyk, wybierze luksusowe dodatki – okazałe błyszczące lampy, wazony z ceramiki, efektownie wygięte patery na owoce, designerski srebrny sprzęt AGD, ledowe listwy kreujące przyjemny nastrój. 

W eleganckiej stylizacji z dużym stołem jadalnianym zabudowa kuchenna zajmuje całą ścianę. Każdy kawałek tej przestrzeni starannie zagospodarowano. Jest nawet miejsce na miniwiniarnię i biblioteczkę.

Strefa zmywania znajduje się pod oknem. Projektant wybrał do niej specjalną podokienną baterię zlewozmywakową Toledo, wyposażoną w obrotową, składaną wylewkę z blokadą. Jednym ruchem złoży się ją w przód (bateria ma wtedy zaledwie 7,5 cm wysokości), by bez problemu otworzyć lub zamknąć okno. Bateria charakteryzuje się nowoczesnym designem, dobrze komponującym się z modnie urządzonymi wnętrzami. Posiada regulator ceramiczny.

FERRO 
press box