Jak zadbać o prawidłową wentylację w domu?

Dobra wentylacja w domu to klucz do zdrowia i komfortu domowników. Jej prawidłowe wykonanie i cykliczna konserwacja gwarantują dostęp do świeżego powietrza. Dzięki dobrze rozplanowanemu systemowi wentylacyjnemu w domu unikniesz też problemów z pleśnią czy wilgocią. Sprawdź, jak zapewnić sobie optymalne warunki do życia!

Człowiek, żeby żyć, musi oddychać. Świeże powietrze pozwala lepiej się koncentrować i funkcjonować w ciągu dnia, zaś w nocy zapewnia spokojny i relaksujący sen. Nie jest to problem w lesie czy na łonie natury, ale w związku z tym, że współcześnie spędzamy ponad 90% czasu w zamkniętych pomieszczeniach, ważne jest zapewnienie odpowiedniej i skutecznej wentylacji w domu czy innych budynkach, w których przebywamy.

Wentylacja w domu – zadbaj o świeże powietrze!

Najprościej mówiąc, świeże powietrze to takie, które jest bogate w tlen oraz wolne od zanieczyszczeń i wilgoci. Jeżeli chodzi o tlen, w zależności od naszej aktywności zużywamy około 30 m³ świeżego powietrza na godzinę. Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych więcej, a gdy śpimy – odpowiednio mniej. Wystarczy jednak kilka godzin, żeby dwie osoby śpiące w zamkniętym pomieszczeniu o powierzchni 45 m² zużyły całe powietrze.

Kolejnym kryterium jest wilgotność. Co prawda nie przeszkadza ona w oddychaniu, ale gdy powietrze jest zbyt wilgotne, w pomieszczeniach rozwijają się groźne dla zdrowia grzyby i pleśń. Tymczasem każdy mieszkaniec budynku w ciągu doby wprowadza do środowiska, w którym przebywa, około 2-3 litrów wody w postaci pary wodnej. Składa się na to m.in. gotowanie, pranie, mycie się oraz oddychanie. Taka koncentracja wilgoci musi mieć swoje ujście.

Odpowiedzią na powyższe problemy jest częste wietrzenie pomieszczeń i wymiana powietrza, rozumiana najczęściej jako otwieranie okien. Niestety ta technika też ma swoje ograniczenia, które wynikają w dużej mierze ze współczesnego stylu życia.

Jednym z nich jest utrata energii. Ma to duże znaczenie przy aktualnych cenach energii i wymogach dotyczących energooszczędności. W tym przypadku konwencjonalna wymiana powietrza – przez otwarte okna – szybko prowadzi do zmarnowania poczynionych oszczędności energii. Taka sytuacja może mieć miejsce zarówno w zimie, gdy zbyt szeroko otwarte okno powoduje szybkie wychłodzenie pomieszczeń oraz sprzętów, jak i latem, gdy do schłodzonego przez klimatyzację wnętrza wdziera się słoneczny żar.

Dodatkowe „komplikacje”, jakie towarzyszą otwieraniu okien zwłaszcza w dużych ruchliwych miastach, to hałas czy smog. Nawet jeśli mieszkamy bliżej natury i ruch uliczny nie stanowi dla nas problemu, możemy być narażeni na pyłki powodujące alergie czy nieprzyjemne zapachy.

System wentylacyjny w domu – najważniejsze elementy

Dla każdego, kto chce stworzyć w swoim domu zdrowy klimat, najlepszym rozwiązaniem będzie kontrolowany system wentylacji , który zapewnia dostarczanie do pomieszczeń odpowiedniej ilości świeżego powietrza. Jedną z opcji w tym zakresie, oprócz centralnego systemu wentylacji i rekuperacji, jest montaż efektywnych energetycznie urządzeń wentylacyjnych w postaci nawiewników okiennych oraz ściennych.

SIEGENIA posiada w ofercie bogaty program innowacyjnych urządzeń wentylacyjnych do zabudowy w oknach i ich obrębie. Nasze urządzenia wentylacyjne mogą być zabudowane w dyskretny sposób lub uatrakcyjniać wystrój pomieszczenia. Jedno jest pewne – w każdej wersji są niezwykle wydajne, a dzięki modułowej konstrukcji również bardzo uniwersalne w zastosowaniu, pozwalając na zapewnienie prawidłowej wentylacji w domu.

–    Wentylacja domu – nawiewnik aktywny czy pasywny?

Ze względu na sposób działania nawiewniki okienne dzielimy na aktywne i pasywne. Nawiewnik pasywny (bez wentylatora) bazuje na naturalnej różnicy ciśnień pomiędzy chłodnym powietrzem na zewnątrz, a ciepłym, zużytym powietrzem w pomieszczeniu. W przypadku różnicy ciśnień wytworzonej sztucznie, przez centralną lub lokalną wentylację odprowadzającą (np. w kuchni lub łazience) nawiewnik pasywny zadba o dopływ świeżego powietrza z zewnątrz. Nawiewnik aktywny posiada wentylator, dzięki któremu możemy kontrolować poziom wietrzenia.

–    Energooszczędne wietrzenie z nowoczesnym systemem wentylacji w domu

Najlepszym przykładem możliwości i zalet nowoczesnej techniki jest wentylacja z funkcją odzysku ciepła . Chodzi tu w istocie o korzystną wymianę: dzięki specjalnemu wymiennikowi ciepło ze zużytego już powietrza wykorzystane zostaje do ogrzania napływającego z zewnątrz zimnego strumienia. Pozwala to zapewnić nie tylko odpowiednią wentylację domu, ale też zdrowy klimat mieszkania i nakierowaną na zrównoważony rozwój ochronę budynku, zgodnie z postanowieniami rozporządzenia w sprawie oszczędzania energii EnEV.

–   Prawidłowa wentylacja domu zapewniająca czyste powietrze

Aby zadbać o czyste powietrze i skuteczną wentylację w domu, warto wybrać nawiewnik z odpowiednim filtrem . Podstawowym zadaniem filtrów jest oczyszczanie powietrza z drobnych pyłów i innych zanieczyszczeń jeszcze przed przedostaniem się ich do pomieszczenia. W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów należy zwrócić uwagę na odpowiedni wybór filtra:

  •     filtr cząsteczek – w większości urządzeń montowane są filtry wstępne o klasie oczyszczania G2, G3 lub G5, które zatrzymują owady, pyłki kwiatowe oraz 50-85% pyłu o wielkości 3-10 μm;
  •     filtr pyłków (filtr dokładny) – chcąc zapobiec dostawaniu się do pomieszczeń wszelkich pyłów, zarodników grzybów, sadzy, a nawet dymu i bakterii, na drodze powietrza nawiewanego warto zamontować filtr o klasie filtracji co najmniej F7. Zatrzymuje on pyłki mniejsze niż 1 μm;
  •     filtr NOx – polecany do miejsc, gdzie w powietrzu występuje wysokie stężenie agresywnych zanieczyszczeń, jak np. smog;
  •     filtr węglowy – służy do usuwania szkodliwych gazów z powietrza oraz eliminuje nieprzyjemne zapachy.

Należy pamiętać, aby przestrzegać zaleceń producenta filtrów odnośnie sposobu i częstotliwości ich czyszczenia oraz wymiany.

–    Kontrola wilgotności w domowym systemie wentylacyjnym

Dla zapewnienia optymalnej wentylacji powietrza w domu, w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć, jak łazienki czy pralnie, warto zastosować urządzenia wyposażone w automatyczną kontrolę poziomu wilgotności . Skorzystają na tym nie tylko nasze płuca, ale również kondycja budynku.

SIEGENIA
press box