Jak budować w czasach kryzysu?

Jak budować w czasach kryzysu?

19 października 2022 Wyłączono przez adminVIVO

Takie pytanie stawia sobie obecnie wielu inwestorów prowadzących lub planujących budowę własnego domu. Aby podjąć właściwą decyzję, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim długofalowe koszty związane z eksploatacją budynku, a nie tylko jednorazowe wydatki poniesione na samą inwestycję.

W czasach drożejących materiałów budowlanych i nośników energii inwestorzy dużo uważniej przyglądają się dostępnym na rynku technologiom budowlanym. Często rozważają kompromisy związane z jakością, estetyką czy funkcjonalnością wybieranych rozwiązań. Galopująca inflacja i przerwy w dostawach tradycyjnych paliw wyraźnie pokazują jednak, że do projektowania budynków trzeba dziś podchodzić w zupełnie nowy sposób. Wysokiej jakości, energooszczędne technologie nie tylko spłacą się w niedalekiej przyszłości, lecz również pozwolą uchronić się przed nadmiernymi kosztami energii w długoterminowej perspektywie. Efektywność energetyczna budynków staje się więc nową walutą, której wartość będzie nieprzerwanie rosnąć. Nowoczesne technologie okienne i drzwiowe Schüco z PVC-U to pewna inwestycja, która pozwala skutecznie zapobiegać stratom energii przez cały okres użytkowania, a także uzyskać oczekiwane efekty związane z wysokiej klasy wzornictwem i funkcjonalnością, bez żadnych kompromisów.

Tarcza ochronna przed wzrostem cen energii

Energooszczędne budynki są kombinacją wielu starannie przemyślanych elementów. Należy wziąć pod uwagę nie tylko odnawialne źródła energii w postaci pompy ciepła czy paneli fotowoltaicznych, lecz również najnowocześniejsze rozwiązania o najlepszej izolacyjności cieplnej, które zapobiegają stratom już wyprodukowanej energii. Na przykład w Programie Czyste Powietrze można liczyć na dopłaty na zakup energooszczędnych okien zgodnych z obowiązującymi warunkami technicznymi, czyli o współczynniku przenikania ciepła nie gorszym niż 0,9 W/m2K. Świadomi inwestorzy poszukują jednak już teraz nowoczesnej stolarki zapewniającej jeszcze lepszą ochronę, na poziomie domów niskoenergetycznych lub nawet pasywnych. Jednym z takich rozwiązań są siedmiokomorowe okna LivIng Alu Inside z certyfikatem Domów Pasywnych w Darmstadt, w których zamiast stalowych kształtowników zastosowano płaskie, aluminiowe wzmocnienia. W ramach opatentowanej technologii są one trwale łączone z tworzywem sztucznym, co pozwoliło wyeliminować mostki termiczne. Aluminiowe powierzchnie dodatkowo odbijają nawet 90% promieniowania cieplnego. Innowacyjne rozwiązanie zapewnia doskonałą izolacyjność cieplną dla samej ramy na poziomie Uf ≥ 0,79 W/m2K. Dzięki trzem poziomom trwałych uszczelnień i odpowiednio rozmieszczonym wzmocnieniom okna LivIng Alu Inside oferują ponadto doskonałą ochronę akustyczną Rw do 46 dB i odporność na włamanie w klacie RC2.

Oszczędność może iść w parze z dobrym designem

Bardzo modnym trendem są dziś wielkoformatowe przeszklenia, jednak inwestorzy często rezygnują z ujęcia ich w projekcie z uwagi na obawy przed nadmiernymi stratami energii czy ograniczenia budżetowe. Doskonałym rozwiązaniem w takich przypadkach są hybrydowe okna Schüco Symbiotic, które łączą w sobie ekskluzywny wygląd wysokiej jakości aluminium z praktycznym, ciepłym charakterem okien z PVC-U. Ich zewnętrzna część została wykonana z aluminium, zaś ta widoczna od strony pomieszczenia – z tworzywa. Stabilna konstrukcja umożliwia tworzenie także większych okien, na przykład w postaci efektownych pasm okiennych o niewielkiej szerokości czołowej ramy 110 mm. Tego typu stolarka zapewnia lepsze doświetlenie pomieszczeń, co z kolei przekłada się na mniejsze zużycie prądu. Designerskie okno o niewielkiej głębokości zabudowy zaledwie 74 mm przyciąga wzrok minimalistycznym wyglądem, a jednocześnie efektywnie chroni przed stratami ciepła dzięki bardzo dobremu współczynnikowi przenikania ciepła dla samej ramy Uf = 1,1 W/(m2K). Istnieje ponadto możliwość zastosowania opcjonalnego izolatora w ościeżnicy, który pozwala uzyskać jeszcze lepszy efekt. Stabilna konstrukcja aluminiowo-tworzywowa umożliwia wstawianie dużych, izolowanych cieplnie szyb o grubości od 40 do 52 mm.

Rozwiązania Schüco pokazują, że dzięki innowacyjnym zabiegom konstrukcyjnym można nawet w czasach kryzysu budować ekonomicznie, energooszczędnie i designersko. Nowoczesne technologie pozwalają zabezpieczyć się przed rosnącymi cenami energii i stanowią doskonałą inwestycję na przyszłość.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.plSchüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów okiennych, drzwiowych oraz fasadowych. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 6330 osób zatrudnionych na całym świecie. Oprócz innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych, firma specjalizująca się w technologii powłok budynków oferuje profesjonalne doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji i projektu aż po wykonawstwo i montaż. Z Schüco współpracuje 10000 producentów, 30000 biur architektonicznych oraz deweloperów i inwestorów na całym świecie. Założona w 1951 roku firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2021 roku obrót w wysokości 1,995 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl


Schüco International Polska
press box