Drzwi wejściowe w stylu smart

Smart home wcale nie jest futurystyczną koncepcją. Coraz powszechniejsza staje się zdalna obsługa drzwi tarasowych, ogrzewania, rolet czy zraszaczy w ogrodzie, która poprawia komfort mieszkania i w wielu przypadkach przynosi wymierne oszczędności. Jednak smart home to również większe bezpieczeństwo i lepsza kontrola dostępu. Pod warunkiem, że do systemu inteligentnych rozwiązań podłączymy drzwi wejściowe.

 
Koncepcja inteligentnego domu (smart home) opiera się na sieci zintegrowanych urządzeń podpiętych do Internetu, które komunikują się ze sobą, wykonując zaprogramowane wcześniej czynności. Dzięki nowoczesnym technologiom część decyzji „podejmuje się sama”, bez codziennej ingerencji domowników, na przykład: ustawianie odpowiedniej temperatury we wnętrzu i pory automatycznego podlewania ogrodu, otwieranie rolet zewnętrznych o określonej godzinie, albo zamykanie okien w czasie niepogody. Jednak inteligentne rozwiązania dla domu mają na celu nie tylko poprawę komfortu życia, ale również podniesienie poziomu bezpieczeństwa. Idealnym przykładem są drzwi wejściowe w stylu smart.

– Nowoczesna koncepcja drzwi wejściowych opiera się na rozwiązaniach systemowych, które pozwalają na wielopoziomowe zabezpieczenie dostępu do domu, a jednocześnie gwarantują wygodę korzystania nawet z dużych i masywnych drzwi. Inteligentny system drzwiowy to połączenie szeregu elementów, takich jak: wielopunktowy zamek antywłamaniowy, silnik, przepust kablowy pozwalający na sprawną transmisję danych oraz funkcjonalne urządzenie dostępowe, na przykład czytnik linii papilarnych. Po podłączeniu systemu do modułu sterującego oraz do centrali zarządzającej inteligentnym domem drzwi wejściowe możemy kontrolować i obsługiwać zdalnie, z poziomu aplikacji na smartfonie – wyjaśnia Piotr Kosmowski, szef działu techniki i rozwoju w G-U Polska.

Zautomatyzowane drzwi wejściowe

Drzwi wejściowe w stylu smart wymagają automatyzacji, czyli połączenia zamka z silnikiem A-Öffner lub A-Öffner Servo. Dla zapewnienia maksymalnej ochrony warto wybrać zamek wielopunktowy, który rygluje wejście nie w jednym, ale w kilku (najczęściej w trzech) punktach – rygle wysuwają się automatycznie po zamknięciu drzwi (w okolicy klamki oraz w górnej i dolnej części ościeżnicy).

– Aby zautomatyzować drzwi wejściowe i uczynić z nich antywłamaniowe rozwiązanie smart, należy połączyć dobry zamek – na przykład samoryglujący zamek wielopunktowy GU-SECURY Automatic (z mocnymi zapadkoryglami) lub zapewniający jeszcze większą ochronę antywłamaniową GU-SECURY Automatic-DR (wyposażony w zapadkorygle i haki) – z silnikiem (np. A-Öffner / A-Öffner Servo). Podpięcie elektronicznego przepustu kablowego (np. SECUREconnect 50/200) pozwala z kolei na włączenie tak powstałego układu drzwiowego do systemu smart home (warunkiem jest połączenie układu z modułem sterującym i centralą zarządzającą domem inteligentnym) – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

W przypadku zastosowania w drzwiach wejściowych silnika A-Öffner Servo drzwi ryglują się automatycznie, a podczas otwierania użytkownik nie musi nawet całkowicie przekręcać klucza we wkładce – wystarczy delikatny, niepełny obrót klucza. Jednak koncepcja smart home to przede wszystkim zastosowanie rozwiązań, które pozwalają na otwieranie drzwi bez konieczności używania kluczy, np. zdalnie, za pośrednictwem aplikacji w telefonie. Wymaga to jednak zastosowania nowoczesnych urządzeń identyfikujących oraz podłączenia systemu do centrali zarządzającej inteligentnym domem.

Inteligentne drzwi wejściowe

Urządzenia identyfikujące użytkownika umożliwiają obsługę drzwi wejściowych bez użycia klucza, dlatego cieszą się coraz większą popularnością. W zależności od wybranego modelu – mogą być wbudowane w: skrzydło, ramę drzwi, pochwyt drzwiowy, albo są zamontowane na ścianie przy drzwiach. Obok takich rozwiązań jak klawiatury kodowe czy czytniki RFID, które umożliwiają otwarcie drzwi za pomocą kart, breloków lub transponderów, na rynku coraz silniejszą pozycję mają rozwiązania z zakresu biometrycznej kontroli dostępu.

Najbardziej zaawansowaną technologią kontroli dostępu są czytniki linii papilarnych, które umożliwiają otwarcie drzwi za pomocą palca. Nie trzeba zatem nosić kluczy, breloków, kart, ani wpisywać kodu dostępu. Czytniki zapamiętują wybrane punkty z linii papilarnych, pochodzące z opuszek palców osób, którym przyznano dostęp (system, w zależności od modelu, zapamiętuje od 20 do 150 skanów). Dla większego bezpieczeństwa można zatem zeskanować linie papilarne z kilku palców każdego domownika, dzięki czemu każdy będzie mógł otworzyć drzwi nawet w przypadku poważnego zranienia palca. Nowoczesne urządzenia uwzględniają również dojrzewanie dzieci i ich rosnące, a więc zmieniające się palce.

– Bardziej zaawansowane urządzenia, jak np. czytnik ekey dLine, uczą się również zachowań domowników i uwzględniają zmianę ich przyzwyczajeń, czyli na przykład inny sposób przykładania palca do skanera. Ten czytnik współpracuje również z aplikacją, umożliwiając zdalne otwieranie drzwi wejściowych, na przykład gościom, a także ustawianie dostępu czasowego, na przykład dla firmy sprzątającej – wyjaśnia Piotr Kosmowski.

Innym, ciekawym rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcję klawiatury kodowej, czytnika RFID i czytnika linii papilarnych jest urządzenie UniLock – uniwersalne i umożliwiające pełną kontrolę dostępu na wielu poziomach. W tym przypadku identyfikacja użytkowników możliwa jest aż na 6 sposobów, poprzez: skanowanie punktów linii papilarnych, wpisanie kodu dostępu na klawiaturze, użycie transpondera RFID, NFC, Bluetooth, za pomocą aplikacji SmartLock lub zdalnie (dzięki modułowi Wi-Fi GateWay).

– UniLock ma bardzo dużą pamięć. Czytnik zapamiętuje aż 100 odcisków linii papilarnych, 150 kodów cyfrowych, 200 transponderów RFID, generuje też elektroniczne klucze dostępu – i tu nie ma limitu. Jego ogromną zaletą jest możliwość przyznawania dostępu na różnych poziomach uprawnień, czyli dostępu stałego (dla domowników), czasowego (np. dla ekipy remontowej albo dla osób wynajmujących mieszkanie w określonym czasie), cyklicznego (na przykład dla firmy sprzątającej) oraz jednorazowego (np. w razie konieczności wpuszczenia do domu fachowca w przypadku awarii) – wymienia przedstawiciel G-U Polska.
System drzwiowy, wyposażony w inteligentne urządzenia identyfikujące, jest dodatkowo chroniony przed włamaniem. W skrzydle drzwiowym ukryty jest sterownik dekodujący sygnał z czytnika, który przesyła do silnika impuls zwalniający rygle. Przerwanie tego połączenia, np. podczas próby wyrwania czytnika i przewodów, uniemożliwia dekodowanie, więc drzwi się nie otworzą. Drzwi – na wypadek takich sytuacji lub innych awarii elektrycznych – powinny być wyposażone we wkładkę cylindryczną, otwieraną kluczem. Zalecanym rozwiązaniem jest również wyposażenie drzwi wejściowych w urządzenia podtrzymujące zasilanie, które pozwolą dostać się do domu także w przypadku braku prądu.

Chcesz dowiedzieć się więcej o rozwiązaniach G-U w zakresie kontroli dostępu?


Pobierz bezpłatny katalog:
https://gupolska-my.sharepoint.com/:b:/g/personal/marketing_gupolska_pl/EZAx12_tDTRHlN-m6NLdHTwBg8UaZQujwDY8hmMiqIPDWQ?e=IfgufX

 G-U Polska
press box