Dach zrobiony na szaro. Jak stworzyć modne pokrycie dachowe?

Budując dom, często zastanawiamy się jaki kolor dachu ostatecznie wybrać. Ten dylemat nie może dziwić, gdyż dach jest konstrukcją w dużej mierze determinującą wygląd całego budynku. Jego stylistyczna spójność z pozostałymi elementami domu decyduje o ostatecznej estetyce. I choć myśląc „dach”, na pierwszym miejscu widzimy ceglastoczerwone lub czarne połacie, to inwestorzy coraz częściej stawiają na szarą kolorystykę. Odpowiedzmy więc na pytanie, dlaczego jest to całkiem sensowne rozwiązanie?

Modne i uniwersalne pokrycie

O ile przy projektowaniu wielkoformatowych obiektów, architekci od dawna chętne wykorzystywali szare tonacje materiałów budowlanych do tworzenia interesujących dzieł, to w budownictwie jednorodzinnym, szarość jako barwa nie była popularna. Jednak od pewnego czasu barwa ta dumie i zupełnie zasłużenie dzierży palmę pierwszeństwa, cały czas będąc gorącym trendem w dekoracji naszej przestrzeni.

Nie tylko architekci, ale też dekoratorzy wnętrz, a nawet kreatorzy mody doceniają ją przede wszystkim za uniwersalność, wielorakość odcieni i neutralność, dzięki czemu kompozycje z szarością zachwycają harmonią i elegancją. Tak więc klasyczny szary znów jest modny, a że doskonale wpisuje się w każde otoczenie, coraz chętniej wybierany jest jako podstawowy kolor na dach.

Zalety szarego dachu

Szary dach ma naprawdę wiele zalet. Jedną z ważniejszych jest wspomniana już uniwersalność tego koloru. Generalnie wszystkie, w dość obfitej palecie, odcienie szarości idealnie komponują się z każdym innym kolorem. Dzięki tej właściwości zbudujemy dom, w którym widoczne elementy będzie można bezproblemowo do siebie dopasować.

Ciemne, tytanowe dachy będą świetnie korespondować ze stolarką w podobnej barwie oraz jasną (w ciepłych lub zimnych tonacjach) elewacją. Ale np. dach o jasnoszarym, gołębim odcieniu korzystnie zaprezentuje się też w połączeniu z elewacją brązową, niebieską czy w innym, nieco żywszym kolorze. Szarość wprowadzi nieco ładu w tę kontrastową kompozycję.

Klasyczny charakter szarości dobrze komponuje się też z awangardowymi rozwiązaniami. Dlatego elewacje bogate w dekoracje szklane, kamienne czy imitujące różne materiały – płyty laminowane, w towarzystwie szarego dachu będą wyglądały wyjątkowo i innowacyjnie. Niewątpliwie hitem ostatnich lat jest też pomysł „przedłużania” dachu na pionowe ściany i pokrywanie ich częściowo materiałem dachowym. To rozwiązanie jest niezwykle efektowne i najczęściej właśnie wykorzystywane przy budowie dachu w odcieniach szarości.

Ponadto szary dach, poprzez swój neutralny wizerunek, koreluje z różnorodną sylwetką budynku. I nie ma znaczenia, czy bryła naszego domu jest bogato zdobiona i mocno zakorzeniona w tradycji, czy też reprezentuje nowoczesny i oszczędny w formie styl.

Tropem aktualnych trendów

Skoro już idziemy tropem aktualnych trendów, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w przypadku wyboru materiałów do pokrycia dachu, od lat niezmiennie królują ceramiczne i cementowe dachówki. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy je w dość dużej gamie szarych kolorów. Najczęściej spotykamy dachówki w kolorze łupka, klasycznej szarości, manganu, antracytowe czy grafitowe. Do tego dostępne są one w wersjach: naturalnej, matowej i półmatowej – angobowane lub błyszczące – glazurowane (ceramiczne), a także pokryte specjalną powłoką (cementowe). Dla przykładu, w gamie kolorystycznej marki CREATON znajdziemy ponad 10 wersji szarych barw dla dachówek ceramicznych w wersji glazurowanej oraz angobowanej. Dostępne są między innymi modele w kolorze łupka, antracytowym, szarym i staroszarym.
Te specjalnie nanoszone powierzchnie nie tylko chronią pokrycie przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, ale także zabezpieczają kolor dachówki przez wyblaknięciem i nadają mu odpowiedniej głębi.  Dachówki wypalane z naturalnych materiałów, o ciekawym – falistym lub płaskim kształcie, klasyczne, jak i nowoczesne, o różnej wielkości, dają nam możliwość położenia solidnego, trwałego, ale także eleganckiego i ponadczasowego, a przede wszystkim modnego dachu w bardzo zróżnicowanych odcieniach szarości.

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog .

CREATON Polska
press box