Aluminium na świecie – raport o stanie branży w latach ubiegłych

Aluminium na świecie – raport o stanie branży w latach ubiegłych

15 grudnia 2022 Wyłączono przez adminVIVO

Rok 2021 był dla polskiego rynku aluminium dobrym rokiem. Po raz pierwszy od dwóch lat rynek zanotował wówczas wzrost zużycia. Rosnące zapotrzebowanie ze strony przemysłu i budownictwa spowodowało również wzrost cen wyrobów aluminiowych. W porównaniu z rokiem 2020 zużycie wyrobów w Polsce wzrosło o prawie 200 tysięcy ton.  Dla polskiego przemysłu wyrobów aluminiowych sytuacja była o tyle korzystna, że od 2018 roku systematycznie spadała chińska produkcja aluminium, co spowodowało braki tego surowca na światowym rynku. Jednocześnie więc w 2021 roku spotkały się ze sobą wzrost popytu na aluminium i spadek podaży tego surowca.

Jednym z polskich podmiotów wypełniających ową lukę jest Final S.A. Nasze profile aluminiowe mają szereg przydatnych cech – na przykład odporność na warunki atmosferyczne, lekkość lub wytrzymałość. Profile aluminiowe Final zastosować można zarówno w konstrukcji okien, drzwi, witryn, fasad aluminiowych, wykonać z nich barierki i balustrady balkonowe jak i bramy garażowe. Poza nowoczesnymi biurowcami czy domami jednorodzinnymi, aluminium przez nas produkowane może być również wykorzystane w wykonaniu rusztowań aluminiowych, konstrukcji scenicznych lub też fotowoltaiki czy oświetlenia. Przygotowanie konstrukcji z wykorzystaniem profili aluminiowych może obniżyć koszty, ponadto materiał ten zapewnia doskonałą izolację termiczną i akustyczną.

Jak pokazuje poniższa grafika, Europa Wschodnia i Centralna jest trzecim światowym producentem aluminium. Mimo spowolnienia chińskiej produkcji aluminium, rynek ten z roku na rok staje się od niej coraz bardziej zależny. Wydaje się zatem, że działalność takich firm jak Final S.A. nie tylko pomaga w zwiększaniu dywersyfikacji źródeł wyrobów aluminiowych, ale również pozwala na zachowanie niezależności od monopolistycznego dostawcy.

FINAL
press box