Technologiczne przygotowanie do szkoły!

Początek roku szkolnego to niemałe wyzwanie logistyczno-organizacyjne dla uczniów uczniów i rodziców. Postępująca digitalizacja i doświadczenia związane z nauką zdalną pokazały, że poza podręcznikami i zeszytami, nieodłącznym elementem w edukacji stały się nowe technologie. Warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i warunki pracy ucznia wybierając odpowiedni sprzęt.

Pierwsze dni września to dla większości rodziców wyposażanie dzieci w niezbędne przybory i artykuły szkolne. Jest to czas pełen promocji na wszelkiego rodzaju artykuły szkolne, warto jednak pamiętać, że od kilku lat na szczycie listy najbardziej potrzebnych produktów wspierających edukację znalazła się elektronika użytkowa.

Obserwujemy duże zapotrzebowanie uczniów na urządzenia elektroniczne. Okres nauki zdalnej spowodowany pandemią przyczynił się do większego zainteresowania zakupem sprzętu niezbędnego do komunikacji, realizacji zadań szkolnych czy samorozwoju. Dzisiaj niezawodny sprzęt elektroniczny oraz odpowiednio dobrane akcesoria są nieodłącznym elementem edukacji – pozwalają być zawsze na bieżąco z materiałem szkolnym oraz pozostać z rówieśnikami w stałym kontakcie – mówi Wioletta Batóg, rzecznik prasowy sieci MediaMarkt.

Technologiczne wyzwania w edukacji

W okresie pandemii i nauki zdalnej, w roku 2020,  MediaMarkt przeanalizował bariery technologiczne polskich rodzin. Wyniki przeprowadzonego wtedy badania wskazały, że największe problemy w nauce zdalnej wynikały z kwestii związanych z oprogramowaniem bądź szybkością łącza sieciowego. 35% rodziców przyznało, że najpoważniejszą barierą dla uczniów był zbyt wolny Internet. Co trzeci ankietowany uznał, że to błędy i braki w oprogramowaniu okazały się największym wyzwaniem, a ponad 15% Polaków posiadało problem z obsługą software do nauki zdalnej. Aż dziewięciu na dziesięciu ankietowanych przyznało, że jakość tej nauki uzależniona była od jakości sprzętu. Co ciekawe, po wprowadzeniu nauki zdalnej 57% Polaków częściej korzystało z urządzeń komputerowych niż w przeszłości, również poza godzinami lekcyjnymi.

Technologia wpisała się na stałe w edukacyjną rzeczywistość i stanowi aktualnie nieodłączny element wyprawki szkolnej.

Czego szukamy przed nowym rokiem szkolnym?

Pomimo, że ogromna część z nas posiada w domu niezbędną elektronikę biurową czy szkolną, to jednak ta kategoria nadal cieszy się dużym zainteresowaniem, a zapotrzebowanie zdecydowanie wzrasta na początku roku szkolnego. Najczęściej kupowane produkty to między innymi komputery, laptopy, monitory, smartfony, słuchawki, urządzenia wielofunkcyjne, głośniki oraz kamerki internetowe.

Największą popularnością cieszą się jednak przede wszystkim smartfony oraz tablety, bez których trudno sobie dziś wyobrazić codzienne funkcjonowanie nie tylko w realiach szkolnych. Te wielozadaniowe urządzenia, pełniące funkcje zarówno użytkowe, jak i rozrywkowe, są idealnym wyborem sprawdzającym się dla uczniów na każdym etapie nauki. Z jakim kosztem należy się liczyć kupując sprzęt elektroniczny dla ucznia?

Smartfon to wydatek od kilkuset do kilku tysięcy złotych, najtańszy tablet możemy kupić już nawet za ok. 500 złotych. Podstawowy laptop dla ucznia to wydatek ok. 1800 – 2400 zł.

Ze smartfona korzysta dziś już większość uczniów. Zapewnia stały kontakt z rodzicami, opiekunami i znajomymi, ale pozwala też dotrzeć do treści edukacyjnych. Kupując smartfona warto odpowiedzieć sobie na pytanie jakie mamy oczekiwania: wielkość ekranu, solidna obudowa, pamięć, aparat.. Pierwszy smartfon dla ucznia nie musi być drogim urządzeniem.

Przy wyborze laptopa warto zwrócić szczególną uwagę na parametry związane z procesorem, pamięcią RAM oraz pojemnością dysku twardego. Podstawowy model kupimy już za ok. 1300 zł, ale z myślą o komforcie pracy warto dołożyć kilkaset złotych na laptopa dla ucznia . Decydując się na zakup ważne jest ustalenie na tym etapie jakie będzie jego przeznaczenie. Jeśli myślimy o wykorzystaniu sprzętu do montażu filmów, obróbki zdjęć czy chcemy korzystać z programów do projektowania to warto wybrać laptopa z zewnętrzną kartą graficzną , która poradzi sobie z tego typu zadaniami. W tym przypadku musimy liczyć się z wydatkiem powyżej 3 tysięcy złotych.

Kupując tablet zwróćmy uwagę na ekran, pojemność baterii oraz procesor. Najlepiej wybrać model z matrycą full HD. Jeśli kluczowa jest cena produktu, to rekomendowany będzie tablet z matrycą HD .

Co jeszcze może pomóc uczniom? Warto zaopatrzyć uczniów w dodatkowe urządzenia i akcesoria, np. głośniki.  Znakomitym wyborem będą nowoczesne, wodoodporne, przenośne, zapewniające doskonałą jakość dźwięku w każdych warunkach – również podczas zabawy na świeżym powietrzu. W zależności od modelu i marki, jest to koszt od kilkuset do ponad 2000 zł.  Warto też wybrać wygodne słuchawki. Do wyboru mamy douszna lub nauszne, przewodowe lub bezprzewodowe.

Zwróćmy uwagę na ograniczenia głośności, co jest szczególnie ważne, gdy kupujemy je dla dziecka.

Jeśli poszukujemy sprzętu idealnego dla graczy wybierzmy profesjonalne słuchawki – w cenie od kilkuset złotych.

Duży wybór elektroniki dla ucznia znajdziemy m.in. w sieci sklepów MediaMarkt i na mediamarkt.pl , gdzie do 13 września trwa akcja promocyjna „Wrzesień niskich cen”. Na dodatkowe korzyści mogą liczyć członkowie programu lojalnościowego Klub MediaMarkt.

Poza szeroką ofertą produktową, MediaMarkt oferuje także kompleksowe rozwiązania w ramach dodatkowych usług. Planując zakup sprzętu elektronicznego dla dziecka warto zastanowić się nad dodatkowym zabezpieczeniem urządzeń i pomyśleć tu o takich usługach jak np. pierwsze uruchomienie, instalacja oprogramowania, programy antywirusowe, zabezpieczenie ekranu smartfona folią ochronną, czy ubezpieczenie sprzętu.

MediaMarktSaturn Polska
press box