Powłoka dachówki ceramicznej – warstwa odpowiedzialna za zabezpieczenie i wygląd pokrycia

Stosowane na dachówkach ceramicznych i cementowych powłoki przekładają się zarówno na ich estetykę, jak i szereg parametrów użytkowych. Są w stanie nadać pokryciu błyszczący lub matowy wygląd, dodatkowo podkreślając jego kolor. Równocześnie zwiększają trwałość dachówek, wydłużając żywotność tych produktów. Zabezpieczają je przed wieloma szkodliwymi czynnikami – między innymi przed porastaniem przez mech. Wybór odpowiednich rozwiązań nierzadko będzie przekładał się na eksploatację całego dachu – mówi Sławomir Kacik, ekspert z firmy CREATON Polska.

Dlaczego na dachówkach stosuje się powłoki?

Zastosowanie powłok wpływa nie tylko na estetykę, ale także na właściwości użytkowe dachówek. W procesach glazurowania oraz angobowania można nadać ceramicznemu pokryciu matowy lub lśniący wygląd, jak również niemal dowolny kolor. Jeszcze przed wypaleniem na dachówkę nakładane są szlachetne glinki z dodatkiem rozmaitych pigmentów nieorganicznych. – W przypadku powłoki glazurowanej dodaje się też wysokiej jakości rozdrobniony materiał szklany. Im jest go więcej, tym powierzchnia staje się bardziej błyszcząca – tłumaczy Sławomir Kacik.

Powłoka wspomaga także ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz działaniem środowiska. – Jeżeli inwestorowi zależy na tym, aby połacie domu odznaczały się głębokim kolorem oraz były odporne na osadzanie się zanieczyszczeń, to warto wybrać dachówkę ceramiczną w wersji glazurowanej lub angobowanej – podsumowuje ekspert.

Różnice pomiędzy dachówkami angobowanymi a glazurowanymi

Wybór pomiędzy dachówkami glazurowanymi a angobowanymi jest w dużej mierze sprawą preferencji estetycznych. Jedne i drugie cechują bowiem bardzo dobre parametry techniczne. Należy jednak pamiętać o dopasowaniu powierzchni dachu do wyglądu otoczenia. Wybierzmy więc rozwiązanie, które najatrakcyjniej wkomponuje się w krajobraz (także pod względem kolorystyki). W efekcie uzyskamy wrażenie estetycznej harmonii oraz spójnego, przemyślanego projektu. – Warto zwrócić uwagę również na to, że zastosowanie konkretnego rodzaju powłoki przekłada się na ochronę dachu przed zabrudzeniami oraz jego odporność na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych – dodaje ekspert CREATON Polska.

Dachówki glazurowane – atrakcyjny połysk i skuteczna ochrona

Dachówki glazurowane stanowią doskonałe zabezpieczenie przed skutkami oddziaływania środowiska. Dobrze sprawdzają się więc w przypadku domów ulokowanych w pobliżu lasu. – Na gładkiej, jednorodnej powierzchni glazurowanej zostaje zminimalizowana możliwość osadzania się mchów i porostów – wyjaśnia Sławomir Kacik. – Dachówki z tym rodzajem powłoki posiadają także większą zdolność samooczyszczania. Spływające po nich krople deszczu usuwają z powierzchni zgromadzone na niej zabrudzenia.

W gamie dachówek ceramicznych marki CREATON znajdziemy eleganckie produkty z powierzchnią glazurowaną FINESSE oraz NOBLESSE w niezwykle bogatej kolorystyce. Są to na przykład modele FUTURA, PREMION, RATIO czy ponadczasowa karpiówka KLASSIK.

Dachówki angobowane – modne rozwiązanie o znakomitych parametrach

Dachówki angobowane posiadają elegancką, matową lub satynową powierzchnię – tłumaczy Sławomir Kacik. Pokryte nimi dachy są obecnie bardzo popularne – doskonale wpisują się w aktualnie panujące trendy. Produkty te mają mniejszą zdolność do samooczyszczania od glazurowanych, ale na ich matowej powierzchni nie widać naturalnych zabrudzeń – kurzu, pyłu oraz innych zanieczyszczeń – dodaje. Wyróżniające się pod względem estetyki i trwałości dachówki ceramiczne z powierzchnią NUANCE marki CREATON to doskonała inwestycja, która zapewni trwały, solidny dach na lata. Wśród produktów angobowanych, posiadających najwięcej wariantów kolorystycznych należy wymienić modele OPTIMA, MAGNUM oraz BALANCE.

Zastosowanie dachówek bez powłok

Dachówka ceramiczna w wersji naturalnej, czyli „bez powierzchni”, to produkt pozbawiony dodatkowych warstw zabezpieczających. Posiada klasyczną, ceglaną barwę z niewielkimi wahaniami koloru. Odcień takiej dachówki z biegiem lat ulega nieznacznym zmianom. – Ten efekt pożądany jest na dachach budynków zabytkowych lub stylizowanych na historyczne. Szczególnie ceniony, jeśli zamontowane zostały dachówki ceramiczne o historycznych formach, jak na przykład: marsylki, esówki czy karpiówki – wyjaśnia ekspert.

Biorąc pod uwagę wszystkie możliwe kwestie, w tym również specyfikę najbliższego otoczenia domu, jesteśmy w stanie podjąć trafną decyzję dotyczącą rodzaju powłoki pokrycia. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając dachówkę ceramiczną na dach swojego domu? Na to pytanie odpowiadają eksperci Akademii CREATON w specjalnie przygotowanym filmie: https://www.youtube.com/watch?v=VgH_NNrLG0M&t=37s

Więcej szczegółowych informacji oraz ciekawych inspiracji na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog .

CREATON Polska
press box