PNZ – piękny drewniany taras na lata

Lato sprzyja spędzaniu czasu na tarasie. Bez względu na jego wielkość, może być przytulną przestrzenią do odpoczynku. Na jego wygląd największy wpływ ma wybór wykładziny podłogowej, a drewno jest w przypadku tarasu na pierwszym miejscu.  Wynika to m.in. z faktu, że drewno ma specjalne właściwości, które są szczególnie przydatne do użytku na zewnątrz. Nawet jeśli drewno z natury jest bardzo odporne na różne warunki atmosferyczne, to podejmując pewne działania, można wydłużyć żywotność drewnianego tarasu o kilka lat. PNZ, manufaktura pielęgnacji i ochrony drewna podpowiada jak w łatwy sposób zachować piękny wygląd drewna na tarasie.

Drewno jest naturalnie bardzo wytrzymałe, a przez to trwałe – co nie jest bez znaczenia dla drewnianego tarasu. Ponadto istnieje wiele rodzajów drewna, dzięki czemu pod względem wyglądu można uwzględnić osobiste życzenia i pomysły. Ponadto drewno to materiał bardzo łatwy w obróbce. Dzięki temu każdy może sam zbudować drewniany taras.

Wszystkie materiały, akcesoria, a czasem nawet narzędzia można nabyć w dobrze zaopatrzonym sklepie z narzędziami, gdzie również można na życzenie zlecić przycięcie poszczególnych paneli do wymaganych rozmiarów.

Sam zbuduj drewniany taras – przygotowania

Zanim będziesz mógł napić się pierwszej kawy na własnym drewnianym tarasie, musisz wyznaczyć obszar, na którym ma powstać. Następnie należy stworzyć podkonstrukcję, która nie tylko zapewni, że drewniany taras tworzy płaską powierzchnię, ale jednocześnie będzie ochroną przed gniciem drewna od spodu.

Po wykonaniu tych przygotowań dla tarasu drewnianego, należy zdecydować się na konkretny rodzaj drewna i obliczyć, ile desek potrzeba, aby móc ułożyć całą powierzchnię tarasu.

Oprócz drewnianych desek na liście zakupów powinny znajdować się jeszcze odpowiednie wkręty. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem są wkręty ze stali nierdzewnej, ponieważ najlepiej nadają się również do użytku na zewnątrz. Nie należy lekceważyć liczby wkrętów. Zakłada się, że do tarasu około 25 metrów kwadratowych potrzebne jest 600 wkrętów.

Po zakupie wszystkich materiałów może przejść do właściwej konstrukcji tarasu, co nie jest takie trudne.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji tarasu drewnianego?

Nawet jeśli drewno z natury jest bardzo odporne na różne warunki atmosferyczne, to podejmując pewne działania, można wydłużyć żywotność drewnianego tarasu o kilka lat.

Dlatego zdecydowanie powinieneś upewnić się, że drewno jest impregnowane ciśnieniowo. Ponadto zaleca się regularną pielęgnację  drewna tarasowego na przykład olejem do drewna marki PNZ. Producent oferuje kilkanaście odcieni, które łatwo dostosować do różnych gustów i upodobań. Kolorowy olej na zewnątrz PNZ zapewnia dobrą ochronę przed ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi dzięki nie tworzącej filmu powierzchni, z doskonałą impregnacją wgłębną. Podobnie jak kora wnika w pory drewna, tworząc silnie hydrofobową, odporną na działanie czynników atmosferycznych i promieni UV powierzchnię. Olej na zewnątrz nie zawiera trujących substancji czynnych i po wyschnięciu jest bezwonny. W znacznym stopniu zapobiega pęcznieniu drewna i tworzeniu się rys.

Czysty drewniany taras!

Ważnym elementem utrzymania pięknego wyglądu drewnianego tarasu jest jego czyszczenie. Jeśli zdecydowałeś się na drewno tarasowe, w powierzchni którego znajdują się rowki, zazwyczaj utrwala się tutaj sporo zabrudzeń. Można je łatwo usunąć za pomocą specjalnych środków odszarzających do drewna na zewnątrz PNZ.  W zależności od stopnia zabrudzenia lub poszarzenia należy nanieść odszarzacz do drewna na uprzednio zwilżone drewno w proporcji nie większej niż 1:5 i wcierać szczotką w drewno zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów. Po ok. 15 minutach należy usuwać szarzyznę szczotką i wodą aż do osiągnięcia pożądanego koloru. Na koniec wystarczy spłukać wodą. Ten specjalny środek czyszczący przywraca drewnu jego naturalny kolor. Przed nałożeniem warstwy barwnego produktu warto zastosować impregnat gruntujący L118 na zewnątrz, marki PNZ. Jest on przeznaczony do wszystkich konstrukcji drewnianych które nie mają kontaktu z gruntem. Skutecznie zapobiega siniźnie i grzybom niszczącym drewno. Poprawia trwałość i przyczepność kolejnych warstw, szczególnie na podłożach silnie chłonnych.

Z miłości do drewna i natury

Manufaktura PNZ proponuje w swojej ofercie szeroki asortyment środków uszlachetniających drewno, olejów i wosków o wyjątkowym składzie. Naturalne składniki, pozyskiwane z regionalnych źródeł, takie jak olej lniany i rzepakowy, czy woski naturalne docenią nie tylko wszyscy, którym zależy na ochronie środowiska ale również osoby szczególnie wrażliwe. Ponad to produkty PNZ są wolne od kobaltu i ołowiu. Dzięki temu, że produkty PNZ równomiernie wnikają w drewno i nie podnoszą jego włókien, pozawalają uzyskać jednolity efekt kolorystyczny transparentnej powłoki bez smug i plam na wiele lat.

PNZ