Okna i drzwi Schüco z cyfrową tożsamością

Cyfryzacja zmienia współczesne technologie budowlane, jednak proces zarządzania budynkami na ogół przebiega jeszcze w sposób tradycyjny. Dzięki opracowanemu przez firmę Schüco rozwiązaniu IoF ID wszystkie dane na temat zamontowanej w budynku stolarki można sczytać smartfonem z umieszczonych na nich etykiet, tworząc w ten sposób cyfrową dokumentację.

Szafy wypełnione fakturami, deklaracjami właściwości użytkowych, instrukcjami obsługi czy oświadczeniami gwarancyjnymi to codzienność każdego zarządcy budynku. Prześledzenie całej przechowywanej papierowej dokumentacji w poszukiwaniu potrzebnej w danym momencie informacji o stolarce okiennej jest żmudne i czasochłonne, dlatego firma Schüco opracowała inteligentne rozwiązanie, które znacznie ułatwia eksploatację stolarki okiennej zarówno zarządcom, jak i użytkownikom indywidualnym. Niewielkie etykiety wklejone w okna i drzwi Schüco umożliwiają serwisantom, właścicielom i zarządcom ich łatwą identyfikację oraz dostarczają potrzebnych informacji o częściach, udzielonej gwarancji czy przeprowadzonych konserwacjach. Użytkownicy indywidualni zyskują zaś możliwość tworzenia zgłoszeń serwisowych. Schüco IoF to pierwszy krok w kierunku stworzenia Internetu Fasad, w którym powłoka budynku staje się inteligentnym interfejsem pomiędzy światem cyfrowym i rzeczywistym.

Wirtualny dowód tożsamości okien i drzwi

Etykiety Schüco IoF przechowują wszystkie ważne informacje na temat okien i drzwi, nadając im własną, cyfrową tożsamość. Każdy z elementów można łatwo zidentyfikować, zlokalizować na planie budynku i automatycznie przejść do kompletnej elektronicznej dokumentacji na jego temat. Oznacza to oszczędność czasu oraz pełną dostępność wszystkich informacji z poziomu smartfona, bez konieczności używania jakichkolwiek dodatkowych czytników. Rozwiązanie IoF ID nie wymaga również zewnętrznego zasilania czy instalacji sterowników. Każda z etykiet jest wyposażona w tag NFC umożliwiający zbliżeniowy przesył informacji oraz kod QR z linkiem, który można zeskanować kamerą w smartfonie. Po sczytaniu etykiety na oknie lub drzwiach aplikacja IoF tworzy tzw. cyfrowego bliźniaka, a wszystkie dane na jego temat są gromadzone w chmurze. Dzięki temu można je zawsze i wszędzie wyświetlić na smartfonie czy w przeglądarce za pośrednictwem IoF Manager. Można na przykład sprawdzić, jaki typ klamki został zamontowany w oknie i odczytać numer artykułu lub prześledzić historię prac konserwacyjnych.

Cyfrowa dokumentacja i zarządzanie procesami

Schüco IoF ID to coś więcej niż tylko wirtualna baza danych. Rozwiązanie pozwala na bieżąco tworzyć dokumentację wszelkich zdarzeń, dzięki czemu administratorzy zyskują pełny wgląd w przebieg eksploatacji. Już na etapie montażu elementów okiennych i drzwiowych można zrobić im zdjęcia i powiązać je z cyfrowym modelem oraz wprowadzić datę. Taka dokumentacja może być przydatna np. w przypadku ewentualnej reklamacji. W razie przybycia zewnętrznego zespołu serwisowego, szybką lokalizację danego elementu umożliwi przypisany mu i umieszczony na planie budynku numer pozycji. IoF ID pozwala zaoszczędzić również czas na tworzenie dokumentacji audytowej. Za jednym kliknięciem myszką można połączyć wszystkie potrzebne dokumenty w jeden plik i odpowiednio go oznaczyć. Etykiety IoF ID mogą być stosowane w dowolnego rodzaju stolarce z aluminium lub PVC-U. Wystarczy wybrać dowolne miejsce, w którym ma się znaleźć etykieta, a następnie ją przykleić. Rozwiązanie jest odporne na warunki atmosferyczne i oddziaływanie promieni UV.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl70 lat Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld zajmuje się projektowaniem i sprzedażą systemów okiennych, drzwiowych oraz fasadowych. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Oprócz innowacyjnych produktów znajdujących zastosowanie w budynkach mieszkaniowych i komercyjnych, firma specjalizująca się w technologii powłok budynków oferuje profesjonalne doradztwo i cyfrowe rozwiązania na każdym etapie procesu budowlanego – od wstępnej koncepcji i projektu aż po wykonawstwo i montaż. Z Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Założona w 1951 roku firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2020 roku obrót w wysokości 1,695 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box