Loftowe kuchnie

Klimat loftu? Duża otwarta przestrzeń, wysokie sufity, wielkoformatowe okna, minimalizm, metal, szkło, cegła. Zainspirujcie się pomysłami na loftową kuchnię.

Lofty narodziły się w połowie XX wieku w nowojorskich dzielnicach przemysłowych. Dawne hale fabryczne i magazyny zaczęto wówczas przekształcać w pracownie i mieszkania artystów. Ogromne przestrzenie o wielkich oknach zachęcały do realizowania różnorodnych śmiałych koncepcji.

Odważnie i nietuzinkowo

Wciąż są synonimem nieszablonowych rozwiązań. Bazują na kompozycji starannie dobranych materiałów o industrialnym rodowodzie: betonu architektonicznego, stali, szkła, cegły. Kolor i chropowata faktura szczególnie tej ostatniej potrafi dodać wnętrzu nietuzinkowego charakteru. Jak w przykładowej aranżacji kuchennej, w której odsłonięta naturalna cegła, odpowiednio zabezpieczona, pięknie zdobi główną ścianę. Zamocowano tam relingi na naczynia i sztućce. To odważna, zdecydowana stylistyka, ale też w loftach nie ma miejsca na nieśmiałość!

Nad obszerną wyspą wzrok przykuwa wielki kwietnik połączony z barkiem. Efekt jest spektakularny. Na blacie wyspy, ładnie harmonizującej z frontami szarej i grafitowej zabudowy meblowej, projektant umieścił strefę zmywania z grafitowym zlewozmywakiem i nietuzinkową baterią Camiro Inox. To model stojący, o ciekawie wygiętej, obrotowej wylewce – dominują kąty proste, o delikatnych zaobleniach. Wykonana ze stali w wykończeniu szczotkowanym idealnie wpisuje się w industrialny klimat, podobnie jak duże przemysłowe okna, metalowe nogi krzeseł, odsłonięty przewód okapu.

Siła kontrastów

Styl loftowy nie boi się kontrastów, stąd połączenie chropowatości cegieł i gładkości płytek, bieli i czerni, industrialnej surowości metalu i przytulności, którą wnoszą tkaniny i drewno.

W jasnej aranżacji mamy tylko nieduży kawałek ściany pokryty białą cegłą – obok ogromnego okna, wpuszczającego mnóstwo naturalnego światła. W tle zabudowy kuchennej znajdują się białe kafle z połyskiem. W tę stonowaną przestrzeń projektant wkomponował wyraziste industrialne motywy: lampy w drucianych, geometrycznych oprawach, stojący metalowy regał, stół o drewnianym blacie, na mocnych metalowych nogach, przywołujący skojarzenia ze stołem warsztatowym, i czarną baterię zlewozmywakowa Lugio, której prosty design doskonale współgra z przemysłowymi akcentami.

Przyjemna prostota

W kuchni w stylu loftowym przydaje się do pracy szczypta laboratoryjnej surowości i sterylności. Z tego powodu w aranżacji o ścianie z beżowych, białych i brązowych cegieł zastosowano bardzo proste meble ze stali nierdzewnej, o gładkich, łatwych w utrzymaniu czystości frontach.

Dodano do nich ciepłe wizualnie drewniane blaty. Wyspa ma ponadto od strony pokoju dziennego drewnianą okładzinę w kolorach współgrających z barwami cegły. Na wyspie ulokowano wpuszczany w blat jednokomorowy zlewozmywak ze stali nierdzewnej AISI 304 i chromowaną baterię Fiesta – niewysoką, o charakterystycznej skośnej wylewce.

Jak widać, każdy loft jest niepowtarzalny.

FERRO
press box