Łazienka dla seniora

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby i wymagania. Dotyczy to również aranżacji wnętrz. Zdają sobie z tego sprawę projektanci elementów wyposażenia i akcesoriów łazienkowych, proponujący funkcjonalne rozwiązania, stworzone z myślą o starszych osobach. Co ważne, walorom praktycznym towarzyszy także ciekawy design. Nie od dziś wiadomo, że piękne otoczenie, piękne przedmioty mają dobrotliwy wpływ na samopoczucie (nie tylko seniorów).

Baterie medyczne

Między innymi dla użytkowników o specjalnych potrzebach powstała seria baterii medycznych. Wyróżnia je uchwyt – podłużny, o ergonomicznym kształcie. Dzięki temu można z łatwością ustawić siłę strumienia i temperaturę, nawet za pomocą łokcia. Ten szczególny typ baterii wybrano do przykładowej aranżacji w granatowym odcieniu. Jest to armatura z eleganckiej kolekcji Algeo Medico. Umywalce towarzyszy smukły model nablatowy o miękkiej linii. W strefie prysznica znajduje się równie atrakcyjna, ścienna bateria natryskowa. Oba urządzenia wyposażone są w regulator ceramiczny, zapewniający im długą i bezawaryjną pracę. Pokrywa je chromowana powłoka, więc pięknie lśnią, są odporne na wilgoć i łatwe w utrzymaniu czystości.

Dla zwolenników nieco bardziej zdecydowanych form projektanci proponują modele baterii medycznych Algeo Square, łączące motyw prostokąta z łagodną, opływową linią, albo Fiesta o cylindrycznym korpusie i charakterystycznej wylewce. Bardziej klasyczna Tiga VerdeLine jest dodatkowo urządzeniem ekologicznym, pozwalającym ograniczyć zużycie wody.

Pomocne akcesoria

Aby maksymalnie ułatwić starszej osobie korzystanie z łazienki, trzeba zadbać o odpowiednie udogodnienia, na przykład system specjalnych uchwytów i poręczy. Przed zakupem należy jednak dokładnie przemyśleć, jakiego typu powinny to być akcesoria, a także gdzie zostaną zamontowane – by pomagały, a nie przeszkadzały.

Na pewno potrzebne będą uchwyty przy WC, ułatwiające wstawanie. Przyda się uchwyt na ścianie pod prysznicem, pomagający utrzymać równowagę. Do wyboru mamy najróżniejsze modele, np. z kolekcji Metalia Help. Są uchwyty pojedyncze, podwójne, poręcze kątowe itd.

Bez wątpienia w łazience dla seniora sprawdzi się krzesełko czy siedzisko prysznicowe – stałe lub składane. Musi być trwałe, odporne na obciążenia i dobrze zamocowane.

Warto pamiętać o półce lub koszyku na kosmetyki w pobliżu prysznica (np. z linii Grace Hotel), a także o wieszakach na ręczniki i szlafrok. Trzeba zatroszczyć się o to, by senior miał wszystko w zasięgu ręki.

Bez barier

W przestrzeni publicznej likwiduje się bariery architektoniczne. Należy zadbać o to również w domu. Utrudnieniami bywają nie tylko progi, schody, ale często także np. wanna czy wysoki brodzik. Jeśli to możliwe, zdecydujmy się więc na prysznic z bardzo niskim brodzikiem albo w wersji bezbrodzikowej, czyli w typie walk-in, z odpływem w podłodze. Strefa natrysku niech będzie jak najbardziej otwartą przestrzenią, by senior mógł z niej swobodnie i samodzielnie korzystać. Pamiętajmy o antypoślizgowej posadzce, dobrym oświetleniu i przemyślanym rozlokowaniu stref. Łazienka dla starszej osoby ma być praktyczna, ergonomiczna, bezpieczna i komfortowa.

FERRO
press box