Kuchnie z jadalnią

W dzisiejszym, pędzącym świecie, gdy często cały dzień spędzamy poza domem, momenty wspólnych posiłków i ich przygotowywania chcemy celebrować. Powinny nam w tym pomagać odpowiednio zaaranżowane pomieszczenia, na przykład kuchnia z jadalnią.

Otwarta przestrzeń, która łączy

Projektanci proponują aranżacje realizujące koncepcję open space, zgodnie z którą ograniczana jest liczba ścian, by mogły dominować otwarte przestrzenie. Ma to znaczenie wizualne, gdyż całość sprawia wrażenie przestronności. Ważna jest wartość integrująca domowników, ponieważ wykreowane wnętrze łączy, a nie dzieli.

W stylizacji z antresolą kuchnia otwarta jest na jadalnię. Na półpiętrze stworzono sypialnię.

Miejscem, które przykuwa od razu uwagę, jest duży stół jadalniany, wykonany z jasnego drewna, otoczony kompletem wygodnych krzeseł. To centrum mieszkania, skupiające domowników i gości.

Część kuchenna została urządzona w surowym, industrialnym stylu, z czarną lodówką w roli głównej. Przemysłowy klimat wprowadzają grafitowe płytki i efektowna, czarna bateria zlewozmywakowa z kolekcji Libretto – o wyciąganej, elastycznej, obrotowej wylewce. Bateria ta ma wygodny przełącznik strumienia napowietrzonego i natrysku. Jej techniczny design doskonale odnajduje się w nowoczesnym, nawet nieco futurystycznym otoczeniu.

Praktyczna i elegancka bliskość

Połączenie przestrzeni kuchennej i jadalnianej bez wątpienia jest także bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ułatwione jest nakrywanie do stołu, podawanie potraw, a nawet sprzątanie. Podczas spożywania posiłków wszystko jest też zawsze pod ręką.

W eleganckiej aranżacji z dwiema okazałymi lampami nad stołem jadalnianym, otoczonym tapicerowanymi fotelami, zabudowa kuchenna zajmuje całą ścianę z oknem. Wysokie półki i szafy pomieszczą wszystko, co w kuchni niezbędne, a przy tym pozostają praktycznie niewidoczne. Z części półek wydzielono miniwiniarnię. Strefa zmywania ze specjalnie dobraną, składaną baterią Toledo idealnie wtopiła się w przestrzeń podokienną.

Z widokami

Dobrym pomysłem jest kuchnia z jadalnią ulokowaną w pobliżu wielkich okien, z których roztaczają się piękne widoki.

W przykładowej aranżacji to, co za oknem, jest widoczne nawet zza kuchennej wyspy. Ta pełni funkcję obszernego blatu roboczego, a dodatkowo mieści strefę zmywania ze stojącą, chromowaną baterią Algeo o minimalistycznym designie. Wykonując kuchenne czynności, jest się w kontakcie z osobami siedzącymi przy stole jadalnianym.

Kuchnia ze stołem

Nie w każdej kuchni można urządzić jadalnię z prawdziwego zdarzenia. W każdej jednak powinno się znaleźć miejsce na stół. Nie musi być duży.

Szybko okaże się on najważniejszym punktem w domu. Przy stole w kuchni najlepiej się przecież słucha najróżniejszych opowieści – o tym, co się działo w szkole, pracy. Przy stole w kuchni najlepiej prowadzi się rodzinne narady. We współczesnym, pędzącym świecie tradycyjny stół pozwala się na chwilę zatrzymać.  

Aranżacja z okrągłym, drewnianym stołem nawiązuje do przytulnych kuchni rodziców i dziadków. Nie ma jednak nic ze staroświeckości. Wręcz przeciwnie – zaskakuje nowoczesnością czerwonej lodówki, czerwonego okapu, baterii Zumba o elastycznej czerwonej wylewce.

FERRO www.ferro.pl
press box