Kuchnia z jadalnią

Niezależnie od metrażu, jakim dysponujemy, miejsce na jadalnię powinno się zawsze znaleźć w domu. Gdzie? Na przykład w kuchni. Minęły czasy, gdy jadalnia musiała być osobnym pomieszczeniem. Do stworzenia jadalnianej aranżacji wystarczą w zasadzie dwa elementy – stół i odpowiednia ilość miejsca, by wygodnie usiąść do posiłku.

Strefa otwarta

Popularnością wciąż się cieszą przestrzenie, w których kuchnia jest otwarta na salon. Jadalnia stanowi wówczas część kuchni i salonu jednocześnie. Tak jak w przykładowej kompozycji z charakterystycznymi fotelami o niebieskiej tapicerce. Otaczają solidny stół jadalniany, który wyznacza tu umowną granicę między dwiema strefami.

Dzięki takiemu układowi rodzina jest cały czas razem, także podczas prac domowych. Poza tym możliwe jest przyrządzanie specjałów dla gości w ich towarzystwie.

Jadalnia blisko kuchni i salonu ułatwia podawanie do stołu – nie trzeba przenosić daleko dań, wszystko jest zawsze pod ręką. Ułatwione jest także sprzątanie po posiłkach, gdyż strefa zmywania znajduje się niedaleko. W kompozycji z fotelami została ulokowana pod oknem. Zastosowano tam specjalną podokienną baterię zlewozmywakową Toledo, która charakteryzuje się obrotową, składaną wylewką. Jednym ruchem w przód można ją złożyć, by szybko otworzyć czy zamknąć okno.

Otwarta lub zamknięta

Niektórzy lubią przestrzenie otwarte, ale chcą mieć też komfort odseparowania w dowolnej chwili jednego z pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem okazują się wówczas np. przesuwne lub harmonijkowe drzwi na granicy stref salonowej i kuchenno-jadalnianej. Do drugiej z prezentowanych aranżacji projektant wybrał drzwi z metalowo-szklanych paneli. Dzięki nim kuchnię i jadalnię w dowolnym momencie można oddzielić od pokoju dziennego.

Ciąg dolnych półek kuchennych i zabudowę w formie szafy ulokowano pod dwiema ścianami. Biała kolorystyka frontów mebli, płytek, ścian sprawia, że ta duża przestrzeń wydaje się jeszcze większa niż w rzeczywistości. Uwagę przykuwa stół jadalniany na mocnych czarnych nogach o interesującym kształcie. Czarne akcenty zostały specjalnie użyte w tej aranżacji, by dodać jej nieco industrialnego posmaku i stworzyć wspólny motyw dla salonu i kuchni. Czarne są więc ramy szklanych drzwi i stolików w części dziennej. Czernią przykuwa wzrok lampa oświetlająca blat roboczy i strefę zmywania w kuchni. Efektowna bateria zlewozmywakowa Zumba Slim 2F ma czarną, elastyczną wylewkę o regulowanej wysokości i zasięgu. Dwie funkcje strumienia pozwalają dostosować jego rodzaj do wykonywanej czynności.

W dawnym styluNadal nie brakuje też zwolenników tradycyjnych kuchni zamkniętych. W tej z podłogą w czarno-białe wzory posiłki spożywa się przy solidnym drewnianym stole na rzeźbionych nogach, nad którym wisi efektowny, bardzo dekoracyjny żyrandol-kwietnik. Klasyczne ciemne meble kuchenne rozmieszczono m.in. pod oknem.

Tradycyjnie nie znaczy staroświecko. W aranżacji mamy więc halogeny odpowiednio zamocowane na belkach stropowych, nieco industrialne czarne krzesła, baterię zlewozmywakową Zumba o elastycznej, czarnej wylewce, którą można dowolnie kształtować i wyginać.

FERRO
press box