Komunikacja dachowa – system gwarantujący bezpieczeństwo w każdych warunkach

Dach jest konstrukcją, której funkcje narzucają konieczność systematycznej obsługi. Oprócz nieprzewidzianych napraw, standardowych prac konserwacyjnych i okresowych przeglądów kominiarskich dokonuje się na nim czyszczenia kanałów wentylacyjnych i grzewczych, montażu kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, urządzeń teletechnicznych i przesyłowych, udrażniania rynien, a w okresie zimowym nawet odśnieżania. W ich wyniku zobowiązani do wchodzenia na dach są zarówno specjaliści (dekarze, monterzy, instalatorzy, kominiarze, hydraulicy, ekipy czyszczące) jak i sami właściciele domów. Aby bez zbędnych utrudnień, a przede wszystkim bezpiecznie móc poruszać się po powierzchni położonej na wysokości i zazwyczaj o dużym stopniu nachylenia powinno się zamontować elementy komunikacji dachowej.

Kiedy zamontować system komunikacji dachowej?

Decydując się na zamieszczenie na dachu systemu komunikacji dachowej warto rozważyć jego zaprojektowanie już na wstępnym etapie planowania dachu. Wiąże się to z wieloma aspektami. Po pierwsze, zainstalowanie systemu podczas prowadzenia prac dekarskich jest szybsze i tańsze, niż jego montowanie na dachu już gotowym, kiedy zachodzi potrzeba ściągania fragmentów pokrycia. Po drugie, samo rozmieszczenie poszczególnych elementów należy dopasować do kąta nachylenia, stylu dachu i ułożenia na nim istotnych punktów, takich jak komin, anteny czy chociażby instalacje fotowoltaiczne. Po trzecie, rynek obfituje w różne rozwiązania, które różnią się od siebie opcją montażu (np. jedne przytwierdza się do krokwi, inne do łat) i dopasowane są do konkretnego, wybranego rodzaju pokrycia dachowego, dlatego nie powinno się ich łączyć w innych wariantach.

Przykładem rozwiązania dopasowanego do określonego modelu dachówki jest opierający się na specjalnych aluminiowych podstawach system komunikacji dachowej CREATON. Jak zaznacza Jarosław Kostrzewa, trener w Akademii CREATON, „w ofercie marki znajduje się system zaprojektowany specjalnie dla każdej dachówki ceramicznej. Stosując proponowane rozwiązanie eliminujemy konieczność szlifowania czy montażu łat pośrednich. Dachówka wykonana ze stopu zastępuje zwykłą dachówkę połaciową, zaś wszystkie akcesoria montujemy na niej za pomocą zaledwie jednej nakrętki. Odlewy poszczególnych modeli dachówek idealnie składają się z dachówkami połaciowymi”.

Czy warto wybrać uniwersalny system komunikacji dachowej?

Na rynku dostępne są tzw. systemy uniwersalne, które mocować można na dachach wykonanych z większości modeli dachówek i innych pokryć od różnych producentów. Jedynymi zaletami takiego rozwiązania są tylko: szeroka dostępność i niska cena. Poza tym trzeba jasno powiedzieć, że ma ono szereg istotnych wad. Jedną z nich, zauważalną już na pierwszy rzut oka jest niska estetyka. Zwykle dość toporny wygląd i mocno ograniczona gama kolorów powoduje, że takie elementy znacząco odróżniają się od oryginalnych dachówek i psują efekt wizualny całego dachu. Jednak do najważniejszych minusów można zaliczyć skomplikowany, czasochłonny, wymagający precyzji i doświadczenia montaż. Dekarz w takim wypadku musi zaingerować w dachówki połaciowe, położyć łaty pośrednie i użyć dodatkowych materiałów.

Przez to koszty jego pracy wzrastają diametralnie, skutecznie niwelując korzyści osiągnięte przy zakupie. Modele uniwersalne nie najlepiej pasują do dachówek, co może powodować problemy z ich pękaniem, a co za tym idzie ze szczelnością całego dachu. Do tego dochodzą problematyczne właściwości użytkowe i niski poziom bezpieczeństwa. Wiele elementów z systemów uniwersalnych wykonanych jest z miękkiej stali, przez co bardzo często wyginają się pod ciężarem człowieka. Nie bez znaczenia wydaje się też fakt, że producenci w trosce o poziom i wytrzymałość układanych dachów nierzadko udzielają na nie gwarancji tylko pod warunkiem użycia wszystkich materiałów jednej marki. Dotyczy to zarówno systemów ochrony, akcesoriów dachowych, membran jak i dachówek.

Czy montaż komunikacji dachowej to inwestycja?

Zamontowanie systemu komunikacji dachowej przede wszystkim ma służyć bezpieczeństwu poruszających się na dachu osób, ale też nie może wpływać na obniżenie trwałości całej konstrukcji dachowej, dlatego tak ważna jest jakość wybranych produktów. Muszą być one stabilne, zharmonizowane z innymi elementami dachu, odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne, mieć doskonałe parametry i atesty wytrzymałościowe, spełniać najwyższe normy surowcowe i budowlane (Europejska EN516:2006 – znak CE, Polska PN-EN 516).

„Wymagania te spełnia zaprojektowany przez CREATON system, który stanowi kompleksowe uzupełnienie oferowanej gamy dachówek ceramicznych i cementowych . Cechuje go wykonanie z najwyższej jakości trwałego aluminium, specjalnie opracowana konstrukcja zapewniająca maksymalne bezpieczeństwo użytkowania (zastosowano opatentowane systemy asekuracyjne), prosty i szybki montaż, szeroki wachlarz zastosowań i dbałość o każdy detal. Co więcej, jego zaletą jest też wygląd. Dostępny w szerokiej gamie kolorystycznej, skomponowany z wykorzystanym pokryciem sprawi, że cały dach będzie wyglądał niezwykle elegancko” – mówi Michał Kacprzak, Kierownik Akademii CREATON.

Dlaczego warto zamontować system komunikacji dachowej?

Pomijając kwestię wyboru konkretnego systemu komunikacji dachowej, warto zwrócić uwagę na fakt, że wielu inwestorów zastanawia się, czy w ogóle go montować, traktując inwestycję jako dodatek, który niepotrzebnie podnosi koszty budowy dachu. Trzeba jednak wiedzieć, że chociaż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury, wymóg wykonania stałego dojścia do kominów dotyczy tylko dachów o spadku połaci większym niż 25% oraz dachów pokrytych materiałami łamliwymi, to jednak wszystkich nas obowiązują przepisy dotyczące zasad zachowania bezpieczeństwa.

Informują one, że jesteśmy zobowiązani do jego zapewnienia osobom, które wykonują prace na naszej posiadłości. Do nich oczywiście zaliczamy fachowców, którzy muszą dokonywać na dachu cyklicznych przeglądów oraz różnych napraw, konserwacji, montaży czy czyszczenia. Jeżeli zdarzy się to w okresie, gdy dach jest mokry, śliski, oszroniony czy oblodzony lub specjalista uzna, że konstrukcja nie jest bezpieczna, może po prostu odmówić na nią wejścia. Pozostaje nam wtedy bardzo kosztowne wynajęcie podnośnika koszowego lub rezygnacja z usług. To z kolei skutkuje narażeniem się na nałożenie kar administracyjnych i ryzykiem awarii wielu instalacji w naszym domu.


Więcej informacji na temat rozwiązań umożliwiających bezpieczną komunikację dachową na połaci wykonanej z dachówek ceramicznych lub cementowych można znaleźć na stronie www.creaton.pl .

CREATON Polska
press box