Industrialnie i elegancko

Czy możliwy jest udany mariaż surowego industrialu z klasyczną elegancją? Pomysł ten wydaje się odważną próbą łączenia przeciwieństw, czegoś biegunowo różnego. A jednak… da się!

Dla każdego

Styl industrialny – wywodzący się z pofabrycznych nowojorskich hal i magazynów z połowy XX wieku, zaadaptowanych na pracownie bohemy artystycznej – potrafi poruszać wyobraźnię. Dla niektórych staje się doskonałym sposobem na wyrażenie siebie.

Co ciekawe, ma niemałe grono zwolenników w różnym wieku, zarówno młodych, kochających szalone, czasem nawet bardzo ekscentryczne zestawienia, jak i nieco starszych, ale otwartych na nowości, mniej lub bardziej oryginalne i ekstrawaganckie.

Loftowe inspiracje

Okazuje się też, że nie trzeba mieć typowego loftu, by cieszyć się jego klimatem. Wystarczy zainspirować się industrialem. Taka jest właśnie przykładowa aranżacja łazienkowa. Projektant wykorzystał przestronne wnętrze o wysokim suficie do wykreowania niebanalnego salonu kąpielowego. Z jednej strony stylizacja ta hołduje oszczędnemu industrialowi, a z drugiej urzeka niemal klasycznym szykiem.

Elegancka powaga

Jak na styl przemysłowy przystało, nie brakuje tu odniesień do wyposażenia warsztatowego, fabrycznego. Wystarczy spojrzeć na lampy w prostych oprawach. Te nad umywalkami tworzą oryginalny zygzakowaty wzór.

Wzrok przykuwa także minimalistyczna armatura. Do eleganckiej, białej wanny o wąskim rancie dobrano oszczędną w formie baterię Zicco. To model ścienny, o zdecydowanych liniach opartych na motywie kwadratu i prostokąta. Doskonale odnajduje się więc w industrialnym klimacie. Posiada geometryczną rączkę natrysku punktowego i automatyczny przełącznik wanna/natrysk z blokadą. Wyposażenie urządzenia w regulator ceramiczny zapewnia trwałość i bezawaryjność. Chromowane wykończenie to nuta klasyki w tym interesującym zestawie.

Z tej samej kolekcji (Zicco), łączącej motyw industrialny z elegancją, jest również chromowana bateria umywalkowa – stojąca, zaopatrzona w regulator ceramiczny, a także w korek spustowy clik-clak. Ciekawie współgra z pełnymi surowości, kamiennymi blatami i wpuszczanymi w nie umywalkami. Dobrze też się prezentuje na tle dużego prostokątnego lustra – bez oprawy, opartego o ścianę, dodającego strefie umywalki głębi.

Wizualne ciepło

Wnętrze, choć pełne powagi, spowite jest aurą przytulności. W dużej mierze to zasługa elementów drewnianych lub drewnopodobnych, wnoszących wiele wizualnego ciepła.

Uwagę zwracają przede wszystkim powierzchnie wyłożone okładziną przypominającą boazerie. Ich jasna barwa wchodzi w ciekawy dialog z białymi ścianami i szarym przecieranym betonem na podłodze. Podobną, ocieplającą wizualnie rolę odgrywa dywan w deseń z figur geometrycznych – doskonałe miejsce do codziennej gimnastyki – czy prosty taboret, pełniący funkcję podręcznej półki na ręczniki.

Jak na styl industrialny przystało, nie ma tu nadmiaru dodatków. Są jedynie gustowne pojemniki na kosmetyki, kamienny wazon z suchymi trawami, beżowa półka pod umywalką i wspomniane już loftowe lampy.

FERRO
press box