Ekspert radzi. Jakie klamry montażowe wybrać do dachówki płaskiej?

Z racji swojej konstrukcji dachówki płaskie wymagają zastosowania odpowiednich klamer podczas montażu. Akcesoria te zapobiegają podnoszeniu elementów pokrycia w czasie wichury lub burzy, co mogłoby skutkować uszkodzeniem, a nawet zerwaniem dachu.

Klamry gwarantują trwałe i skuteczne mocowanie dachówek do łaty, zapewniając precyzyjny montaż pokrycia oraz maksymalną szczelność połaci. Właściwe klamrowanie dachówek płaskich jest też sposobem na uzyskanie wyróżniającego końcowego efektu wizualnego.

Rodzaje klamer do dachówek płaskich

Na rynku dostępne są dwa typy omawianych akcesoriów: wbijane oraz podwieszane. Pierwszy rodzaj klamer ma spłaszczone zakończenie, które po zaczepieniu wpasowuje się w wycięcia bocznego zamka dachówki i nie koliduje później z kolejną. Klamra podwieszana posiada natomiast cienkie zakończenie wyprofilowane w taki sposób, aby idealnie pasować do żłobień zamka. Od spodu  uformowana jest pod wymiar łaty, umożliwiając szybkie i pewne zahaczenie oraz właściwe napięcie.

Cechy dobrej klamry montażowej

Dobra klamra montażowa powinna wyróżniać się kilkoma istotnymi cechami. Ważne jest wykorzystanie wysokiej jakości materiałów, przekładające się na dużą trwałość i, w przypadku klamry podwieszanej, elastyczność. Klamra wbijana powinna kończyć się ostrym zakończeniem umożliwiającym łatwe wbijanie jej w łatę. Czasem, dodatkowo posiadają one odpowiednio ukształtowane wypustki, które sprzyjają uzyskaniu trwałego połączenia z łatą, bez ryzyka wysunięcia. Akcesoria marki CREATON dla dachówek płaskich, takich jak ceramiczna SIMPLA czy cementowa KAPSTADT , wykonane są ze stopu cynku i aluminium (klamry wbijane) lub mocnej i elastycznej stali kwasoodpornej (klamry podwieszane). W efekcie pozostają niezwykle wytrzymałe, a także odporne na rdzę.

Dedykowane i uniwersalne klamry

Kluczowe jest również dopasowanie klamer do modelu dachówki. Na tym polu najlepiej sprawdzają się rozwiązania systemowe, oferowane przez producenta wybranej przez nas dachówki. Zapewniają one znacznie stabilniejsze mocowanie i pewniejszy docisk elementów. Co więcej, zastosowanie produktów perfekcyjnie dopasowanych do kształtu zamka dachówki sprawia, że na połaci nie występuje zjawisko „klawiszowania”. Klamry o specjalnie wyprofilowanych kształtach chowają się w płytszych zazwyczaj zakładkach, co sprawia, że wszystkie zamontowane przez dekarza dachówki ułożone są równo, a cała połać prezentuje się estetycznie.

Więcej szczegółowych informacji na temat rozwiązań montażowych i dodatkowych zabezpieczeń chroniących dach wykonany z dachówki ceramicznej lub cementowej można znaleźć na stronie www.creaton.pl .

CREATON Polska
press box