Ekologia w łazience

Trendy eko są już obecne chyba w każdej dziedzinie życia. I to nie jest tylko moda. Uświadamiamy sobie coraz częściej, że ekologia jest być albo nie być całej ludzkości.

Choć wydaje się, że na naszej planecie jest dużo wody, tylko niewielka jej część nadaje się do picia. Naukowcy alarmują, że zasoby te szybko mogą się skończyć, jeśli nie zaczniemy oszczędniej wodą gospodarować. Jak to zrobić? Okazuje się, że nawet małe zmiany mają znaczenie.

Zmień nawyki

Zmiana codziennych przyzwyczajeń to chyba najprostszy sposób na troskę o środowisko, a przy okazji o domowy budżet. Mniejsze zużycie wody i energii oznacza przecież mniejsze wydatki.

O które nawyki chodzi? Chociażby o zakręcanie kranu podczas mycia zębów czy golenia – by woda nie płynęła niepotrzebnie. Chodzi też o krótką kąpiel pod prysznicem zamiast wylegiwania się w wannie. Obliczono, że do standardowej wanny nalewamy ok. 150 litrów wody, podczas gdy szybki prysznic wymaga 40-50 litrów.

Zainwestuj w nowoczesne rozwiązania

Znajdziemy całą gamę rozwiązań zapobiegających marnowaniu wody i energii. Dotyczą one  m.in. armatury.

W kompozycji w bieli i beżu projektant zastosował luksusowy zestaw natryskowy z deszczownią Amigo VerdeLine. Jednym z największych jego atutów jest ekologiczność. Przepływ wody w głowicy deszczowni wynosi 5,5 l/min, w rączce prysznicowej – 6,2 l/min. Dzięki temu ograniczamy zużycie wody aż o 50 procent!

Poza tym zestaw wyposażono w Ferro Air-in System. Wskutek „dodawania powietrza do wody” uzyskujemy obfity strumień przy faktycznie zmniejszonym przepływie. Stojąca bateria umywalkowa Alba VerdeLine posiada wywołujący podobny efekt perlator napowietrzający strumień.

W wymienionych modelach zastosowano też system łatwego usuwania kamienia wapiennego easy clean. Jest to przydatne nie tylko ze względu na naszą wygodę czyszczenia urządzeń. Każdy sposób na ograniczanie użycia środków czystości, które nie są przecież obojętne dla środowiska, zasługuje na uwagę.

Cel ekologiczny przyświecał projektantowi aranżacji o kafelkach w odcieniu szałwii. Wykorzystał tu ścienną baterię natryskową Vitto Black VerdeLine z wbudowanym ogranicznikiem przepływu wody, dzięki któremu znacząco zmniejszymy jej zużycie. Nablatowa bateria umywalkowa z tej samej serii posiada perlator, a także wyposażona jest w system easy clean. Dobrany do aranżacji zestaw natryskowy Phila Black zaopatrzono w Auto Clean System zapewniający samoczynne czyszczenie dysz rączki z kamienia wapiennego.

Ciesz się naturą

Jak widać, ekologia w łazience nie oznacza rezygnacji z komfortu ani z atrakcyjnych elementów wystroju. W łazienkach urządzonych w stylu hołdującym naturze królują subtelne kolory – beże i brązy nawiązujące do barw ziemi, biel i zieleń kojarzące się ze światem przyrody.

Obowiązkowa jest obecność naturalnych materiałów, od ciepłego wizualnie drewna, wywołującej efekt przytulności wikliny, po akcenty kamienne i tekstylia. Nie może zabraknąć roślin doniczkowych – odmian dobrze dopasowanych do łazienkowych wnętrz.

FERRO 
press box