Duże okna tarasowe – bezpieczne dla dzieci

Okna podnoszono-przesuwne są modne. Są efektowne. Są duże i… ciężkie. Są też zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalny komfort użytkowania wszystkim domownikom, także najmłodszym. Każdy rodzic wie jednak, że dzieci, zwłaszcza gdy zatracą się w zabawie, mogą zapomnieć o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania warto wykorzystać w drzwiach podnoszono-przesuwnych, aby były jeszcze bardziej przyjazne dla najmłodszych? Oto sześć najpopularniejszych, wybranych przez ekspertów G-U Polska.

#1 Przejście bez potknięcia

Rozwiązaniem, które jest szczególnie przyjazne dzieciom, są progi zlicowane z podłogą. Dzięki nim, po otwarciu drzwi HS, podłoga w domu i powierzchnia tarasu znajdują się w zasadzie na tym samym poziomie, a jedyną dzielącą je granicą jest prowadnica skrzydła jezdnego, o wysokości kilku milimetrów.

– Wysokość prowadnicy zależy od rodzaju profili drzwi tarasowych, ale zwykle nie przekracza kilku milimetrów i nie stanowi żadnej bariery dla biegających dzieci – podkreśla Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska, producenta innowacyjnych systemów do drzwi podnoszono-przesuwnych HS.

#2 Przedłużona klamka

Drzwi HS, nawet te, których skrzydło waży ok. 400 kg, są łatwe w obsłudze i z ich ręcznym otwarciem poradzą sobie również dzieci. Jednak, aby ułatwić im sięgnięcie do klamki i trochę odciążyć moment otwierania, możemy zdecydować się na zamontowanie klamki o specjalnym, wydłużonym pochwycie. Może on mierzyć nawet 40 centymetrów. Dzieciom łatwiej jest go złapać, a następnie nim manewrować. Wydłużony pochwyt działa na zasadzie dźwigni, ułatwiając tym samym otwieranie i zamykanie drzwi tarasowych.

Innym rozwiązaniem, poprawiającym komfort obsługi masywnych drzwi tarasowych, które warto rozważyć, jeśli w domu są dzieci, a drzwi tarasowe nie mają napędu, jest HS LiftUnit – element, który sprawia, że do podniesienia skrzydła drzwi tarasowych potrzeba użyć o połowę mniej siły niż przed jego zamontowaniem.

– To rozwiązanie mechaniczne, które poprawia komfort codziennej, ręcznej obsługi drzwi tarasowych, nawet tych o wadze do 600 kg. Dzięki jego instalacji możemy o 50% zmniejszyć siłę, z jaką trzeba unieść skrzydło ruchome, aby je następnie przesunąć i otworzyć drzwi tarasowe HS. Dlatego warto rozważyć jego montaż już w momencie zakupu okna tarasowego – podkreśla ekspert G-U Polska.

Od strony zewnętrznej nie montujemy klamek – warto jednak wyposażyć drzwi tarasowe w specjalny uchwyt, ułatwiający przesuwanie skrzydła.

#3 Drzwi tarasowe na pilota

Drzwi tarasowe na pilota to coraz popularniejsze rozwiązanie, na które decydują się nie tylko rodzice, ale wszyscy ceniący prawdziwy komfort. Oczywiście, aby móc je w ten sposób obsługiwać, trzeba podłączyć je do systemu, którego najważniejszym elementem jest oczywiście napęd.

– W przypadku drzwi tarasowych HS mamy do wyboru dwa rodzaje napędów: nawierzchniowy napęd HS Master, montowany na ramie nad oknem, oraz napęd HS ePOWER, całkowicie ukryty w ramie skrzydła. Oba zapewniają wygodną obsługę drzwi tarasowych za pomocą pilota, jednak w przypadku drzwi sterowanych za pomocą napędu HS ePOWER klamka została zastąpiona dotykowym panelem sterowania z rozwiązaniem, które szczególnie cenią rodzice. To blokada rodzicielska – wystarczy nacisnąć klawisze w odpowiedniej konfiguracji, aby zablokować drzwi, uniemożliwiając tym samym dzieciom niekontrolowane wyjścia na dwór, na przykład podczas burzy, czy pod nieobecność rodziców.

Drzwi tarasowe można też zamknąć na klucz – doposażając je w półwkładkę, np. BKS janus lub BKS nuvius, zaślepioną od strony zewnętrznej. Zamkniętych na klucz drzwi dzieci nie otworzą, a rozwiązanie to jest również dodatkowym zabezpieczeniem antywłamaniowym.

#4 Zdalne sterowanie

Układ: napęd – pilot to opcja podstawowa. Możemy ją rozszerzyć o moduł sterujący i centralę zarządzającą, dzięki którym możliwe jest sterowanie drzwiami tarasowymi również za pomocą aplikacji w telefonie. Rozwiązanie to jest nie tylko wygodne, daje dodatkowo rodzicom możliwość zdalnego kontrolowania stanu drzwi tarasowych (otwarte/zamknięte), jak również wpuszczania do domu dzieci, które wróciły ze szkoły, a zapomniały klucza lub wypuszczania do ogrodu psa, który został w domu. Co ważne, posiadając dostęp do Internetu, można to zrobić z dowolnego miejsca na świecie – rodzice mają więc zawsze kontrolę nad tym, czy drzwi tarasowe w domu są otwarte czy zamknięte.

#5 Bezpieczna obsługa

W ferworze zabawy dzieci często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Zdarza im się na przykład z impetem zasunąć za sobą drzwi tarasowe. Aby zapobiec ewentualnym wypadkom, warto wyposażyć drzwi HS w mechanizmy amortyzujące: HS SilentClose i/lub HS StopUnit.
– Skrzydło jezdne drzwi podnoszono-przesuwnych może być naprawdę ciężkie. Pchnięte w niekontrolowany sposób może więc z dużą siłą uderzyć w ramę. HS StopUnit działa w ten sposób, że podczas otwierania zatrzymuje skrzydło okna w bezpiecznej pozycji, kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej. Aby je dosunąć do końca, trzeba to wykonać ręcznie. Funkcja ta zapobiega gwałtownym uderzeniom w ramę drzwi oraz chroni przed przypadkowym przytrzaśnięciem palców. Z kolei amortyzator HS SilentClose jest ochroną podczas zamykania drzwi tarasowych – wyhamowuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie automatycznie, delikatnie je domyka – wyjaśnia ekspert G-U Polska.

#6 Spokojny sen

Rozwiązaniem, które – zwłaszcza latem – docenią rodzice, jest listwa mikrowentylacyjna, stosowana w drewnianych oknach podnoszono-przesuwnych. Pozwala ona na bezpieczne wietrzenie pomieszczeń przy zaryglowanych drzwiach. Jest to możliwe dzięki unikatowej konstrukcji listwy. Jest ona wysuwana z ramy, tworząc dobrze zabezpieczoną (klasa antywłamaniowa RC2) „szczelinę”, przez którą dokonuje się wymiana powietrza. Co istotne – specjalnie zaprojektowana kratka wentylacyjna stanowi doskonałą barierę dla owadów, zapewnia więc maluchom spokojny i bezpieczny sen.

Szczęśliwe dzieciństwo to czas pełen beztroskiej zabawy, w której dzieci potrafią się zupełnie zapomnieć. Na szczęście dysponujemy coraz szerszym wachlarzem rozwiązań pozwalających zadbać o bezpieczeństwo najmłodszych, nie ograniczając ich aktywności.

____
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium –  zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box