Czym jest warstwa wstępnego krycia dachu i jaka jest jej funkcja?

Na prawidłowe funkcjonowanie dachu składa się wiele elementów. Niezwykle ważną część całej jego konstrukcji stanowi warstwa wstępnego krycia. Jej zadaniem jest zabezpieczenie materiałów termoizolacyjnych przed zawilgoceniem. Najnowocześniejszym rodzajem produktów pełniących funkcję warstwy wstępnego krycia są membrany dachowe. Do alternatywnych rozwiązań, o niższej cenie, ale gorszych parametrach technicznych, należą folie paroizolacyjne oraz papa. Warto pamiętać, że od skuteczności wybranego produktu zależy ochrona konstrukcji dachu przed wilgocią, a tym samym jego żywotność.

Skuteczna ochrona przed zamoknięciem warstwy izolacyjnej

Materiały wykorzystane do ocieplenia dachu, takie jak na przykład wełna mineralna, narażone są przede wszystkim na kontakt z wilgocią pochodzącą z zewnątrz – nawiewanym pod dachówki deszczem, czy wodą powstałą na skutek topnienia śniegu zalegającego na połaci. W konsekwencji zamoknięcia warstwa izolacyjna traci swoje właściwości, przez co znacząco wzrosnąć mogą koszty ogrzewania budynku. Wymiana zawilgoconych materiałów wiąże się natomiast z dużym wydatkiem.

Dobrej jakości warstwę wstępnego krycia musi więc wyróżniać wysoka wodoszczelność – wytrzymałość na działanie słupa wody. Pośród dostępnych na rynku produktów ponadprzeciętnymi parametrami w tym zakresie odznaczają się membrany CREATON . Szczególną uwagę warto zwrócić na modele z serii Extra (DUO 150 Extra , DUO 270 Longlife Extra czy TRIO 270 Extra ), które zostały wyposażone w specjalne paski klejące. CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra pozwala natomiast na zgrzewanie ze sobą fragmentów membrany, co przekłada się na jeszcze skuteczniejszą ochronę. Produkty te poza podniesieniem poziomu wodoodporności, polepszają również termoizolacyjność budynku poprzez ograniczenie wywiewania ciepła z warstwy termoizolacji.

Istotne znacznie paroprzepuszczalności

Do zawilgocenia warstwy termoizolacyjnej może dojść także przez kontakt ze skroplinami pary wodnej, powstałymi pod pokryciem. Wydziela się ona wewnątrz budynków przez całą dobę. Pochodzi między innymi z wydychanego powietrza, ale wytwarzana jest również w dużych ilościach w trakcie czynności takich jak pranie, zmywanie naczyń czy kąpiel. Membrany dachowe umożliwiają jednak wydostawanie się pary na zewnątrz. Dzięki nim wilgoć z powietrza nie stanowi więc zagrożenia dla warstwy termoizolacyjnej. Odróżnia je to od papy dachowej, która jest nieprzepuszczalna. Pod tym względem membrany są też lepszym rozwiązaniem od folii dachowych. Te, co prawda, umożliwiają niekiedy odprowadzenie pary wodnej, ale posiadają pod tym względem znacznie gorsze parametry.

Rozwiązania dopasowane do konstrukcji połaci

Podczas wyboru warstwy wstępnego krycia należy również zwrócić uwagę na specyfikę dachu. Papa cechuje się dużą wagą, co odczuwalnie utrudnia pracę. Co więcej, w przypadku tego rozwiązania, wcześniej obowiązkowo musi zostać wykonane deskowanie. Pod dachem pokrytym papą trzeba także pozostawić szczelinę wentylacyjną, ulokowaną między warstwą ocieplenia a deską. Membrany wymagają zastosowania deskowania wyłącznie przy niskim kącie nachylenia połaci. Eliminuje ono wówczas możliwość powstania zagłębień i tym samym zastoin wodnych pod pokryciem. W ofercie CREATON znaleźć można modele, takie jak CREATON QUATTRO Longlife 360 Extra , które można stosować na dachu o kącie nachylenia wynoszącym już od 7°.

Spośród dostępnych na rynku produktów membrany dachowe najlepiej sprawdzają się jako warstwa wstępnego krycia. Na tle konkurencyjnych rozwiązań odznaczają się one wysoką funkcjonalnością oraz doskonałymi parametrami (w zakresie wodoszczelności i paroprzepuszczalności), dzięki czemu najskuteczniej chronią elementy konstrukcji dachu, wydłużając ich żywotność.

Więcej informacji o rozwiązaniach dachowych oraz ciekawe inspiracje na temat dachów wykonanych z dachówek ceramicznych i cementowych CREATON można znaleźć na stronie www.creaton.pl/blog .

CREATON Polska
press box