Centrum Południe – nagrodzona za ekologię inwestycja w systemach Aluprof

Wrocław ciągle szuka swojej urbanistycznej tożsamości. Z jednej strony kusi przyjezdnych i turystów wciąż poszerzającym się katalogiem odnowionych zabytków i zrekonstruowanych enklaw. Z drugiej – miejski krajobraz uzupełniają spektakularne ultranowoczesne obiekty , będące bazą dla rosnących w siłę firm z branży technologicznej i cyfrowej. Miejscem szczególnym na mapie miasta jest Sky Tower – biurowiec w systemach Aluprof widoczny nawet kilkadziesiąt kilometrów od centrum miasta. Coraz ciekawiej zaczyna wyglądać również jego bliskie otoczenie: z Centrum Południe na czele.

Skanska przyzwyczaiła rynek do tego, że sięga po nowoczesne, lecz nieepatujące futuryzmem projekty oraz do tego, że nie uznaje kompromisów, jeśli chodzi o rozwiązania techniczne. Szczególnie te, które służą dobrostanowi użytkowników lub mieszkańców, oraz te, które służą środowisku. Nie inaczej jest w przypadku Centrum Południe – kompleksu biurowo-handlowo-usługowego powstałego u zbiegu ulic Szczęśliwej i Powstańców Śląskich, w którym wykorzystano nowoczesne systemy aluminiowe firmy Aluprof.

Ta inwestycja nie przytłacza mimo swojej skali – w sierpniu 2020 oddano wszak ponad 28 tys. metrów kwadratowych, a docelowo w pięciu etapach zostanie udostępnionych 85 tys. metrów, co uczyni ją największą wrocławską realizacją szwedzkiego dewelopera. Szczęśliwe sąsiedztwo, tuż obok Sky Tower, powoduje, że oglądający nie skupiają się na skali wielkości budynku. Tym bardziej zauważają jego jakość. A ta, jak i przysłowiowy diabeł, potrafi tkwić w szczegółach.

Sukces przez ekologię

Budynek już posiada lub będzie ubiegać się o liczne certyfikaty: WELL Core&Shell, Obiekt bez barier, a także najnowszy z nich – WELL Health-Safety Rating. Ten ostatni jest przyznawany powierzchniom biurowym o najwyższych parametrach bezpieczeństwa, zmniejszających ryzyko przenoszenia chorób, a także umożliwiających tworzenie zdrowych i bezpiecznych miejsc pracy. To szczególnie ważne w kontekście ciągle trwającej pandemii i powrotu pracowników do biur.

To niejedyne zakotwiczenie biurowego kolosa w kontekście „tu i teraz”. Ważną cechą Centrum Południe będzie jego ekologiczność: Centrum Południe zostało wyróżnione w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021 w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”.

– Ideą konkursu, organizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego, jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. To jedyna tego typu inicjatywa, która wyróżnia najlepsze zrównoważone projekty budowlane w Polsce – podkreśla inwestor.

Jak tłumaczą przedstawiciele firmy Skanska, Centrum Południe jest miejscem, w którym zastosowano liczne prośrodowiskowe rozwiązania, pozwalające na bardziej racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych.

– Budynki kompleksu są w 100% zasilane energią wyprodukowaną na farmach wiatrowych. Jej zużycie jest niższe o ok. 1/3. Inwestycja umożliwia ponownie wykorzystywanie wody. Z kolei dziedziniec i chodnik obok biurowców zbudowano z zielonego betonu, pochłaniającego szkodliwy smog. Centrum Południe posiada prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum potwierdzający, że inwestycja jest zrównoważona, przyjazna środowisku oraz została zaprojektowana i zbudowana zgodnie z najwyższymi standardami. Certyfikacja LEED dotyczy m.in. oszczędności energii, redukcji zużycia wody czy emisji dwutlenku węgla.

Wyjście z cienia

Budynek, mimo że stoi w cieniu – i przenośnie, i dosłownie – najwyższej i największej wrocławskiej budowli, będzie oferował swoim najemcom zaskakująco dużo światła słonecznego. Jak podaje sam wykonawca „elewacja Centrum Południe zapewni odpowiednią ilość światła dziennego w każdym z budynków. Nie będzie ono zbyt ostre, ale pozwoli zredukować korzystanie ze sztucznego oświetlenia – dobrze wiemy, że słońce ma pozytywny wpływ na nasze dobre samopoczucie i efektywną pracę.”

Takie ambitne założenia dobrze wyglądają na papierze, trudniej wygląda ich realizacja. Chyba że można przy niej skorzystać z zaufanych i sprawdzonych źródeł najnowocześniejszych oraz najbardziej innowacyjnych rozwiązań.

Takich jak system fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+, który przeznaczony jest do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i innych konstrukcji przestrzennych. Ten system pozwala budować fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału, zapewniając jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji. Dzięki bogatej ofercie profili, architekci i projektanci mogą realizować nawet najbardziej śmiałe pomysły w zakresie konstrukcji aluminiowo-szklanych.

Innym, szalenie nowoczesnym systemem zapewniającym Centrum Południe status Futureproof, jest system okienno-drzwiowy MB-86 firmy Aluprof SA, pierwszy w świecie system aluminiowych okien i drzwi, w którym zastosowany został aerożel – materiał o doskonałej izolacyjności termicznej. Do zalet systemu MB-86 należy także wysoka wytrzymałość profili, umożliwiająca wykonywanie konstrukcji o dużych gabarytach i ciężarze. To dzięki tym rozwiązaniom ogromne fasady wszystkich pięciu budynków będą jednocześnie lekkie, szczelne, ciche i ekologiczne.

Lider i innowator branży

Aluprof SA należy do Grupy Kapitałowej Grupa Kęty SA — notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, najnowocześniejszej i najszybciej rozwijającej się firmy produkcyjnej w branży aluminiowej w Europie. Spółka posiada 5 zakładów produkcyjnych w Polsce oraz 9 spółek handlowych w Europie i USA. Jest obecna w 55 krajach oraz prowadzi ekspansję na kolejne światowe rynki. Firma dostarcza nowoczesne systemy aluminiowe i innowacyjne rozwiązania dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Zgodnie z hasłem „Let’s build a better future” firma promuje ideę zrównoważonego rozwoju w budownictwie i wdraża odpowiedzialne działania m.in. na rzecz redukcji śladu węglowego. Więcej informacji na stronie producenta: https://aluprof.eu .

Aluprof

press box