Biura przyszłości – samowystarczalne energetycznie i dążące do zeroemisyjności

Globalne zmiany mocno kształtują trendy, które obserwujemy w projektach nowoczesnych nieruchomości biurowych. Rozwój technologii, zwiększenie zainteresowania ekologicznymi certyfikatami i troska o środowisko odzwierciedlają zapotrzebowanie na przestrzenie, które sprostają współczesnym potrzebom.

Przykłady projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji konkursu ,,Obiekt Roku w Systemach Aluprof’’ pokazują, że energooszczędne i funkcjonalne biura to przyszłość, która zaczyna się już dziś. Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne – mówi Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu, z firmy Aluprof SA, wiodącego dostawcy systemów aluminiowych w Europie

W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost zainteresowania koncepcją zielonych, przyjaznych środowisku i społeczeństwu miast, tzw. sustainable cities. To odpowiedź na konkretne problemy, z jakimi mierzy się dziś planeta: mowa przede wszystkim o zmianach klimatu, nadprodukcji gazów cieplarnianych czy postępującej degradacji środowiska naturalnego. Obecnie, ośrodki miejskie generują 70% światowej emisji CO2, zużywając jednocześnie 80% globalnej energii1, stąd coraz większy wpływ na działania urbanistów i architektów miejskich mają wartości ESG.

Ekologia i oszczędność w nowoczesnych przestrzeniach biurowych

Pierwsze skrzypce wśród trendów grają dziś energooszczędność i minimalizacja śladu węglowego. Ważnymi czynnikami rozwoju, które umożliwiają realizację tych prośrodowiskowych celów, są rosnące możliwości technologiczne, wyższa kultura innowacji oraz upowszechnienie zaawansowanych, bezpiecznych materiałów budowlanych.

– Nowe inwestycje projektowane są często jako obiekty samowystarczalne lub przynajmniej maksymalnie energooszczędne. Autonomiczne energetycznie przestrzenie wspierają m.in. panoramiczne okna, skuteczna izolacja ścian zewnętrznych, inteligentne systemy monitorowania oświetlenia lub wentylacje z odzyskiem ciepła. Chętnie stosowane są również rozwiązania OZE: na elewacjach biurowców i budynków użyteczności publicznej montowane są na przykład panele fotowoltaiczne, które zamieniają energię słoneczną w prąd stały, eksploatowany w codziennej pracy firmy – wyjaśnia Wojciech Kulej, dyrektor ds. rozwoju produktu w Aluprof SA.

Samo wyposażenie nowoczesnych biur dobierane jest ponadto z przyjaznych środowisku, ergonomicznych materiałów. Dzięki nowoczesnym technologiom wytwarzania, obróbki i możliwości recyklingu w projektowaniu zrównoważonych budynków popularność będzie zyskiwać m.in. aluminium.

– Materiał ten umożliwia nie tylko realizację najbardziej kreatywnych wizji architektów, ale również pomaga osiągać zrównoważone cele. Dzięki niewielkiemu ciężarowi, odporności na korozję, systemy aluminiowe będą wyglądać doskonale przez wiele lat, co eliminuje konieczność konserwacji czy wymiany, a w konsekwencji czyni budynek bardziej ekologicznym. Dodatkowo, lekka konstrukcja wywiera mniejszy nacisk na konstrukcję budynku, do którego jest przymocowana, i jest znacznie łatwiejsza w obsłudze i montażu niż na przykład stal – tłumaczy Bożena Ryszka, dyrektor Działu Marketingu i PR w Aluprof SA.

Certyfikaty, które mają znaczenie

Odzwierciedleniem ,,zielonych’’ standardów w budowie inwestycji są upowszechniające się w Polsce certyfikacje obiektów, m.in. BREEAM, LEED czy WELL. W takich budynkach, poza kwestiami ekologicznymi, istotne jest także zapewnienie zdrowia i komfortu użytkownikom, co sprzyja integracji społecznej i zachęca do aktywności fizycznej. Równie istotne jest zadbanie o dostęp do naturalnego światła, świeżej wody czy zdrowej żywności, wysokiej jakości powietrza, odpowiedniej temperatury i akustyki, znacząco wpływających na komfort pracowników. Poprzez ergonomiczne umeblowanie wykonane z nietoksycznych materiałów biura zapewniają odpowiednie warunki, które pozwalają minimalizować ryzyko wystąpienia wad postawy. Dla potencjalnych najemców ważne czynniki wyboru: jak wskazuje CBRE, w ciągu ostatnich 5 lat tylko w Warszawie udział certyfikowanych, ekologicznych inwestycji wzrósł z 18,5% do ponad 54%2.

To właśnie dzięki certyfikacji łatwiej wskazać na rynku wartościowe, inteligentne realizacje, które wspomagają niskoemisyjną gospodarkę. Przykładem takich obiektów mogą być projekty, zgłoszone w tegorocznej edycji konkursu „Obiekt Roku w systemach Aluprof”. Wśród nich warto wymienić monumentalną Mennica Legacy Tower z certyfikatem BREEAM na poziomie Outstanding oraz certyfikatem LEED – Platinum3, nowoczesne wrocławskie biuro MidPoint71 z wewnętrznymi kompozycjami z zieleni (BREEAM – Excellent)4, czy przeszklony biurowiec Giant Office w Poznaniu, maksymalizujący wykorzystanie światła słonecznego (BREEAM – Very Good)5.

Wszyscy zainteresowani nowoczesnym, zrównoważonym budownictwem, zgodnym z wymaganiami współczesnego rynku, mogli zapoznać się z najnowszymi trendami podczas konferencji Future Builders organizowanej przez Aluprof w Warszawie. O przyszłości architektury wypowiadali się znani na arenie międzynarodowej eksperci.


O konkursie „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”
Konkurs „Obiekt Roku w Systemach Aluprof” to międzynarodowy konkurs, w którym nagradzane są najciekawsze i najbardziej charakterystyczne dzieła architektury współczesnej. O jego randze świadczy nie tylko liczba polskich i zagranicznych obiektów zgłoszonych we wcześniejszych edycjach, ale też fakt, że wśród uczestników znalazły się tak uznane pracownie architektoniczne jak Maćków Pracownia Projektowa, JEMS Architekci, IMB Asymetria, EPSTEIN,  APA Wojciechowski, PBPA, Medusa Group, Kuryłowicz & Associates czy AMC – Andrzej M. Chołdzyński. Budynki biorące udział w poszczególnych edycjach do dziś uznawane są za prawdziwe perły współczesnej architektury, a dodatkowo stanowią przykład innowacyjności i wyznaczają istotny kierunek w projektowaniu przestrzeni miejskiej. Wśród nich znalazły się wielokrotnie nagradzane i cenione obiekty, m.in. Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku czy Hala Koszyki w Warszawie projektu JEMS Architekci, wrocławski Green2Day projektu Maćków Pracownia Projektowa, katowicki .KTW, zaprojektowany przez pracownię Medusa Group.

1http://infuture.institute/livingbuildings/wp-content/uploads/2017/11/Living-buildings-skrotPL-infuture-skanska.pdf
2https://www.cbre.pl/pl-pl/uslugi/sektory/energia-i-zrownowazony-rozwoj/esg-blog/articles/certyfikacja-i-rozwoj-biur
3https://www.systemair.com/pl/o-nas/obiekty-referencyjne/mennica-legacy-tower-polska/
4https://www.echo.com.pl/news,2914,konstrukcja-midpoint71-na-najwyzszym-poziomie.html
5https://www.propertynews.pl/biura/giant-office-w-poznaniu-z-certyfikatem-breeam,91408.html

Aluprof
press box