Wertykalne ogrody przyszłością miast

Więcej niż połowa światowej populacji mieszka w dużych miastach i ten trend wciąż się pogłębia. W gęsto zabudowanych i często zabetonowanych przestrzeniach brakuje miejsca na naturalną zieleń, co wpływa negatywnie na mikroklimat i komfort życia. W odpowiedzi na ten problem firma Schüco opracowała fasadę AF UDC 80 Green, która pozwala na realizację efektownych zielonych fasad, których stosowanie przynosi wiele korzyści.

Wiele miast boryka się dziś z tak zwanym efektem wyspy ciepła. Z uwagi na duże zagęszczenie budynków i powszechne zastosowanie materiałów absorbujących ciepło, jak beton czy asfalt, dochodzi do zaniku cyrkulacji powietrza i wzrostu temperatury. Do kumulacji ciepła i zanieczyszczeń w powietrzu przyczyniają się ponadto spaliny samochodowe i ciepło odprowadzane z systemów klimatyzacji. Z tego powodu na całym świecie wzrasta potrzeba projektowania tzw. zielonych budynków, które dostarczają odpowiednich warunków do utrzymania roślinności na fasadach, tarasach, balkonach i dachach. W ten trend wpisuje się koncepcja nowej fasady elementowej Schüco AF UDC 80 Green, którą zaprojektowała firma Schüco we współpracy z ekspertami z Vertiko GmbH. Rozwiązanie projektowe oferuje dużą swobodę indywidualnej kreacji dzięki bogatemu wyborowi rodzajów roślin i wyglądu konstrukcji fasady. Wszystko to przy zapewnieniu łatwości produkcji i montażu.

Indywidualny design i długoterminowe korzyści

Zielone fasady poprawiają mikroklimat miast, pochłaniając dwutlenek węgla i oczyszczając powietrze z cząstek stałych oraz szkodliwych substancji. Jednocześnie produkują tlen, rekompensują brak zielonych przestrzeni miejskich i tym samym urozmaicają ich krajobraz, przywracając im życie i czyniąc je bardziej przyjaznymi. Fasada Schüco AF UDC 80 Green dostarcza bogatych możliwości tworzenia prawdziwych wertykalnych ogrodów w dowolnym miejscu. Rosnące na niej rośliny nie wymagają ukorzeniania w gruncie, dzięki czemu rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza w silnie zabudowanych centrach miast. Fasada pozwala przy tym na dużą swobodę projektowania i tworzenia indywidualnych układów, na przykład poprzez pokrywanie roślinnością jej wybranych sekcji. „Zielone” moduły mogą być umieszczane w dowolnej części fasady, a nawadnianie odbywa się za pośrednictwem niewidocznego od zewnątrz, zintegrowanego systemu. Warunki, jakich dostarcza fasada AF UDC 80 Green, umożliwiają uzyskanie dużego zagęszczenia roślinności, które tworzą efekt „zielonej ściany”. Bujna roślinność chroni powłokę budynku przed warunkami atmosferycznymi i poprawia jego efektywność energetyczną. Zapewnia ona naturalną izolację cieplną i zacienienie, co pozwala zmniejszyć wahania temperatury w pomieszczeniach, a w związku z tym zmniejszyć koszty ogrzewania i klimatyzacji. „Zielona ściana” pełni ponadto funkcję izolacji akustycznej. Rośliny pochłaniają fale dźwiękowe, a w efekcie przyczyniają się do obniżenia poziomu hałasu w dużych miastach.

Szybki i prosty montaż

Rozwiązanie oparte na sprawdzonym systemie fasad elementowych Schüco AF UDC 80 jest bardzo proste w realizacji. Aby zmienić konstrukcję fasady w wertykalny ogród, wystarczy zasadzić rośliny w specjalnych modułach pokrytych włókniną. W wykonanych z niej kieszeniach znajduje się specjalny substrat zawierający składniki, które są niezbędne do bujnego wzrostu roślin. Specjalna struktura nośna fasady umożliwia łatwy montaż takich „zielonych modułów” bezpośrednio na placu budowy. Dzięki temu budynek imponuje prawdziwą zieloną fasadą już od momentu jej montażu, a rośliny nie potrzebują dodatkowych zabiegów ani specjalnej opieki, by szybko wzrastać. Włóknina oraz umieszczany w niej nich substrat są materiałami niepalnymi odpowiadającymi klasie A. Dzięki temu zapewniają pełne bezpieczeństwo eksploatacji i nie generują ryzyka rozprzestrzeniania się ognia w przypadku ewentualnego pożaru.

Więcej informacji o produktach firmy Schüco znajdą Państwo na stronie: www.schueco.pl



70 lat Schüco – Systemowe rozwiązania okien, drzwi i fasad
Grupa Schüco z siedzibą w Bielefeld rozwija i sprzedaje systemy okienne, drzwiowe i fasadowe. Na obecną i przyszłą pozycję lidera w branży technologii i usług pracuje ponad 5650 osób zatrudnionych na całym świecie. Jako specjalista od powłok budynków o charakterze mieszkaniowym i komercyjnym, Schüco oferuje, oprócz innowacyjnych produktów, także doradztwo i rozwiązania cyfrowe na każdym etapie procesu budowlanego – od pomysłu i wzornictwa aż po wykonawstwo i montaż. Z firmą Schüco współpracuje 12000 firm partnerskich, deweloperów, architektów i inwestorów na całym świecie. Firma działa aktywnie w ponad 80 krajach i osiągnęła w 2020 roku obrót w wysokości 1,695 miliarda euro. Więcej informacji na stronie www.schueco.pl

Schüco International Polska
press box