UniLock – idealny czytnik do wynajmu krótkoterminowego

Wyjazdy świąteczno-sylwestrowe, ferie zimowe – zaczyna się kolejny gorący okres w sektorze wynajmu krótkoterminowego. Właściciele i administratorzy takich apartamentów coraz częściej wprowadzają rozwiązania, które mają usprawni  proces wynajmu. Ich celem jest oszczędność czasu obu stron transakcji, zapewnienie komfortowej obsługi oraz bezpieczeństwa. Dlatego chętnie korzystają z nowoczesnych technologii kontroli dostępu do lokalu.

Wirtualna recepcja, czyli czytnik zamiast klucza

Rozwiązania, których zadaniem jest automatyzacja i usprawnienie procesu przyjmowania gości w apartamentach na wynajem krótkoterminowy (ale również w niektórych hotelach) to tzw. wirtualna recepcja. Tworzą ją urządzenia, które umożliwiają zdalne zarządzanie dostępem do lokali. W wielu przypadkach procedura polega na przekazaniu gościom kodu do puszki z kluczykiem wyposażonej w zamek szyfrowy. Taka puszka umieszczana jest na drzwiach lub na ścianie przy ich futrynie. Coraz częściej jednak właściciele lokali decydują się na bardziej nowoczesne rozwiązania niewymagające przekazywania kluczy, lecz wykorzystujące klawiaturę kodową i system kodów generowany w specjalnej aplikacji. Przykładem takiego rozwiązania jest czytnik UniLock, znajdujący się w ofercie G-U.

– Branża najmu krótkoterminowego już od jakiegoś czasu wykorzystuje możliwości, jakie dają nowoczesne czytniki. Są estetyczne i mniej narażone na uszkodzenia niż stosowane wcześniej puszki z zamkami szyfrowymi. Posiadają również funkcjonalności, które pozwalają na faktyczną kontrolę dostępu do lokalu, bo przekazywane kody mogą być nadane w ściśle określonych ramach czasowych. Po ich przekroczeniu dostęp nie będzie możliwy. W przypadku zamków szyfrowych takiego zabezpieczenia nie ma – wyjaśnia Szymon Krauze, marketing manager G-U Polska.

UniLock – jeden czytnik, wiele możliwości dostępowych

Wspomniany UniLock to niewielkie urządzenie, które umożliwia gościom szybkie i bezproblemowe wejście do wynajętego lokalu, w którym jest duża rotacja gości, a właścicielom – pełną kontrolę i bezpieczeństwo dostępu. Urządzenie może być zarządzane zdalnie, poprzez aplikację, w której właściciel lub osoba zarządzająca wynajmem może nadawać uprawnienia dostępu: gościom, ekipie sprzątającej, serwisowi technicznemu. Rozwiązanie to w istotny sposób przyspiesza proces meldowania i wymeldowania z apartamentu. Właściciel lokalu nie musi osobiście spotykać się z wynajmującym, aby przekazać mu klucze. Nie ma też ryzyka, że nieuczciwy gość, znający kombinację cyfr, które otwierają zamek szyfrowy, będzie korzystać z lokalu dłużej niż jest to przewidziane w umowie. Własne kody dostępu mogą też mieć ekipy sprzątające i techniczne. Obsługa lokalu może na co dzień korzystać z wygodnej opcji czytnika linii papilarnych, którą urządzenie UniLock również posiada.

– Czytnik UniLock zapewnia zarządcy lokalu kontrolowanie dostępu na sześć sposobów – poprzez wykorzystanie: czytnika linii papilarnych, kodów wpisywanych na klawiaturze, breloków lub kart RFID, smartfonu (przez Bluetooth) oraz zdalnie, dzięki modułowi Wi-Fi GateWay – jest to opcja dodatkowo płatna, ale idealnie wpisująca się w potrzeby osób zarządzających najmem krótkoterminowym – podpowiada ekspert G-U Polska. – Przechowywane w systemie dane są bezpieczne, nawet w przypadku awarii urządzenia. Atutem jest również jego pojemna pamięć: zapamiętuje 100 odcisków linii papilarnych, 150 kodów cyfrowych, 200 RFID-transponderów. Jednak dla wynajmujących najważniejsza jest opcja kodów generowanych za pomocą aplikacji w telefonie. Ich liczba nie jest limitowana, a to oznacza bezproblemową obsługę gości przez cały sezon – dodaje.

Użytkownik czytnika UniLock w intuicyjny sposób może wygenerować jednorazowe lub czasowe kody dostępu, które przekazywane są gościom. Dostępy mogą być przyznawane na czterech poziomach uprawnień: czasowego dostępu dla gości, stałego dla właścicieli/zarządców, jednorazowego, np. dla ekipy technicznej, cyklicznego w określonych ramach czasowych, np. dla osoby sprzątającej.

Kontrola, bezpieczeństwo, design

Pełna kontrola nad dostępami to główny powód, dla którego czytniki takie jak UniLock wykorzystywane są w apartamentach przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy. Jednak nie bez znaczenia jest również design urządzenia – w czasach, kiedy goście coraz większą uwagę zwracają na standard i wyposażenie apartamentu. Minimalistyczny design urządzenia jest zatem kolejnym powodem wyboru tego czytnika, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych apartamentów.
– Nadal jednak niezaprzeczalną przewagą czytnika UniLock jest jego wielofunkcyjność, która pozwala na wielopoziomowe, zdalne zarządzanie danymi i dostępami, zapewnia komfortową obsługę check-inu i check-outu oraz oszczędność czasu związanego z obsługą wynajmu. Urządzenie gwarantuje też bezpieczeństwo – kody nadawane są w określonych ramach czasowych, nie ma ryzyka włamania do puszki z kluczami, jak ma to miejsce w przypadku rozwiązań z zamkiem szyfrowym, a kod dostępu można zmienić zdalnie – dokładnie w momencie, kiedy kończy się doba hotelowa. Nie bez znaczenia jest również fakt, że UniLock współpracuje z takimi rozwiązaniami G-U Polska, jak zamki elektromechaniczne, stając się tym samym ważnym ogniwem kompleksowego i bezpiecznego systemu kontroli dostępu do lokalu – podsumowuje Szymon Krauze.

Ruch turystyczny rośnie z roku na rok, a wraz z nim rynek wynajmu krótkoterminowego. Bezkluczowy system dostępu, wykorzystujący nowoczesne czytniki, to rozwiązanie na miarę wymagań współczesnych gości – oczekujących wygodnego i elastycznego systemu zameldowania i wymeldowania. To także korzyść dla właścicieli i administracji, ponieważ zdalne zarządzanie dostępem do lokalu to nie tylko oszczędność czasu, ale również – w szerszej perspektywie – mniej zaangażowanego personelu oraz brak ryzyka dorobienia klucza przez nieuczciwych wynajmujących.


Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box