Okna tarasowe 2024 – personalizacja i smart home

W 2024 roku na rynku okien tarasowych trend się nie zmieni. Nadal najpopularniejsze będą duże przeszklenia w systemie podnoszono-przesuwnym. O ile jeszcze kilka lat temu okna HS uznawane były za rozwiązanie luksusowe, dziś są już standardem zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym. Czy 2024 rok przyniesie w tym zakresie jakieś zmiany? Zdaniem ekspertów G-U Polska, firmy, która stworzyła system podnoszono-przesuwny, znaczenia nabiorą indywidualne dopasowanie drzwi tarasowych oraz inteligentne technologie.

Polacy pokochali duże przeszklenia tarasowe, nie tylko z powodów estetycznych, ale również funkcjonalnych. Wielkogabarytowe okna typu HS doskonale doświetlają przestrzeń, co w naszej szerokości geograficznej ma ogromne znaczenie. Są też eleganckie i wygodne w użytkowaniu. Atutem okien typu HS jest również mechanizm działania, dzięki któremu możliwe jest maksymalne wykorzystanie przestrzeni wewnątrz mieszkania – okna nie rozwierają się do środka. Ruchome skrzydło drzwi HS przesuwa się wzdłuż skrzydła stałego, więc jego otwarcie nie wymaga wygospodarowania dodatkowego miejsca w salonie czy sypialni. Wystarczy przesunąć skrzydło po szynie jezdnej.

Dopracowana konstrukcja wpisuje się w minimalistyczny trend wykończenia wnętrz. Okna nie mają widocznych zawiasów, a szyna jezdna – w zależności od rodzaju profilu okiennego – może mieć wysokość od 4,4 mm do 15 mm, zaś górna prowadnica jest praktycznie niewidoczna. Jedynym widocznym elementem okucia jest klamka – w ofercie G-U standardowo wykonana z wysokiej jakości stali, ergonomiczna w użytkowaniu, elegancka i prosta. Można ją dopasować do pozostałych klamek w mieszkaniu pod kątem designu (w drzwiach wewnętrznych, oknach rozwiernych i drzwiach wejściowych).

Indywidualne dopasowanie, czyli… konfekcjonowanie i montaż

Drzwi podnoszono-przesuwne to rozwiązanie wygodne w obsłudze, zapewniające bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Jednak warunkiem optymalnego wykorzystania walorów tarasowych drzwi HS jest ich odpowiedni montaż. Już choćby z powodu możliwości zastosowania okien o dużych gabarytach oraz – co za tym idzie – wadze – warto zawsze korzystać z pomocy fachowej ekipy, która ma doświadczenie w osadzaniu wielkogabarytowych drzwi podnoszono-przesuwnych.

Dobry montaż jest warunkiem poprawnego działania drzwi tarasowych HS. To zadanie wymagające wiedzy i precyzji – liczy się dosłownie każdy milimetr, bo sama konstrukcja jest perfekcyjnie zaprojektowana. Dlatego producenci systemów HS zawsze rekomendują powierzenie tego zadania wykwalifikowanej ekipie montażowej, która odpowiednio przygotuje miejsce osadzenia okna, a następnie je zamontuje.

– Ułatwieniem dla procesu produkcji, a później również ekipy montażowej, jest opcja konfekcjonowania progów i odwodnień do drzwi tarasowych HS. Zarówno progi, jak i zaprojektowane specjalnie do HS-ów odwodnienia liniowe, dopasowujemy indywidualnie pod wskazany wymiar i konfekcjonujemy fabrycznie. Dzięki temu podczas montażu nie trzeba ich docinać i dopasowywać. Ten zabieg ułatwia pracę montażystom, a jednocześnie gwarantuje najwyższą szczelność, efektywne odprowadzenie wody opadowej z tarasu oraz – co ma ogromne znaczenie – niweluje mostki termiczne, jakie mogłyby powstać w okolicy progu – wyjaśnia Jarosław Wodzisławski, technik z G-U Polska.

Inteligentne drzwi tarasowe

Nowoczesny dom to coraz częściej dom oparty na nowych technologiach, które w dużym stopniu ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Są one również stosowane w wielkogabarytowych drzwiach tarasowych. Warunkiem implementacji nowych rozwiązań jest wyposażenie okien HS w jeden z dwóch (zaprojektowanych do HS-ów) napędów: nawierzchniowy HS Master lub wbudowany w ramę okna HS ePOWER.

– Okno tarasowe wyposażone w napęd sterowane jest za pomocą pilota, a w przypadku napędu HS ePOWER także przy użyciu panelu dotykowego, który montowany jest w skrzydle przesuwnym zamiast tradycyjnej klamki. Jeśli napęd zostanie podłączony do modułu sterującego oraz centrali zarządzającej inteligentnym domem, możliwe będzie zdalne manewrowanie drzwiami tarasowymi. Oznacza to nie tylko ich otwieranie czy zamykanie z innej części domu, ale także z dowolnego miejsca na Ziemi – dzięki aplikacji w telefonie – zapewnia ekspert G-U Polska.

Można zatem przewietrzyć mieszkanie przed powrotem z pracy, wypuścić psa do ogrodu, a nawet wpuścić przez drzwi tarasowe gości. Drzwi tarasowe warto dodatkowo wyposażyć w kontaktrony i połączyć elektrycznie z systemem alarmowym. Wówczas w aplikacji będziemy mogli sprawdzić, czy drzwi tarasowe są zamknięte i zdalnie je zamknąć lub otworzyć.

Nowe technologie nie tylko ułatwiają nam codzienne korzystanie z wyposażenia mieszkania, ale również wspierają nasze bezpieczeństwo. W koncepcji smart home dom „zarządza się” sam, jednak to użytkownik sprawuje nad nim pełną kontrolę, dzięki aplikacji w telefonie.

– W przypadku drzwi tarasowych HS możemy wykorzystać również inteligentne rozwiązania stosowane zazwyczaj w drzwiach wejściowych, czyli np. urządzenia do biometrycznej kontroli dostępu, jak czytniki linii papilarnych. Umożliwiają one otwarcie drzwi tylko tym osobom, których opuszki palców zostały zeskanowane w urządzeniu. W przypadku drzwi tarasowych rozwiązanie to sprawdza się tam, gdzie przejście na taras jest intensywnie wykorzystywane, czyli w domach z ogrodem, w domkach letniskowych, ale również w obiektach wypoczynkowych. W tym ostatnim przypadku warto postawić na urządzenia takie jak czytnik UniLock, który pozwala nie tylko na otwieranie drzwi poprzez skanowanie specjalnych punktów na opuszce palca, ale również na zdalne generowanie kodów dostępu (także tych ograniczonych czasowo – zgodnie z zaplanowanym pobytem gości) – podsumowuje Jarosław Wodzisławski.

Duże przeszklenia tarasowe to trend, który już na dobre zawojował rynek stolarki okiennej. Wraz z modą na wielkogabarytowe okna rozwija się również oferta producentów okuć i profili okiennych. Fabryczne konfekcjonowanie poszczególnych elementów jest gwarancją precyzyjnego montażu, warunkującego prawidłowe funkcjonowanie okien podnoszono-przesuwnych i optymalne wykorzystanie ich właściwości izolacyjnych. A nowe technologie umożliwiają wygodną obsługę oraz kontrolę z dowolnego miejsca na Ziemi.


Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).

Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.

G-U Polska
press box