Gorący trend – aluminiowe okna tarasowe HS
Jeśli spojrzeć na okna montowane w nowym budownictwie, niezależnie czy jednorodzinnym, czy wielorodzinnym, można zauważyć dwa zazębiające się trendy – okna stają się coraz większe, a najmodniejsze są okna podnoszono-przesuwne w profilach aluminiowych. Popularność tej kombinacji wynika nie tylko z jej walorów estetycznych, ale przede wszystkim z funkcjonalności.
Rosnąca popularność tarasowych okien podnoszono-przesuwnych w profilach aluminiowych wynika z ich znakomitych parametrów. Stolarka aluminiowa jest przede wszystkim wytrzymała, pozwala więc na projektowanie nawet całych przeszklonych ścian.
– Profile aluminiowe są jednocześnie lekkie i wytrzymałe. Dlatego projektanci stolarki okiennej mogą puścić wodze fantazji i projektować przeszklone ściany, które nie tylko wspaniale wyglądają, ale również charakteryzują się odpornością na czynniki atmosferyczne oraz doskonałymi parametrami cieplnymi, więc okna z profilami aluminiowymi bardzo często montowane są w domach pasywnych. Nie bez znaczenia jest też ich estetyka – wpisują się w tak popularny obecnie minimalistyczny trend – wyjaśnia Szymon Myśliwiec, dyrektor ds. aluminium w All Windows Group Sp. z o.o.
Stabilność i wytrzymałość profili aluminiowych sprawiają, że coraz powszechniej stosowane są w dużych, masywnych przeszkleniach, czyli w oknach podnoszono-przesuwnych typu HS. Nie wymagają specjalnej konserwacji, są odporne na wilgoć, temperaturę, a poddane długotrwałej ekspozycji na promienie słoneczne, nie odkształcają się.
– Profile aluminiowe, dzięki tym właściwościom fizycznym, nawet w przypadku bardzo dużych przeszkleń mogą być wąskie, zapewniając maksymalne doświetlenie pomieszczeń przy zachowaniu pełnej funkcjonalności okien podnoszono-przesuwnych – dodaje ekspert All Windows Group.
Okna typu HS – designerski majstersztyk
Wytrzymały profil okienny to dopiero początek drogi do komfortowego, nowoczesnego, designerskiego okna podnoszono-przesuwnego. Siłą okien typu HS są oczywiście okucia, a właściwie system rozwiązań, które zapewniają płynną, bezawaryjną pracę, komfortową obsługę oraz bezpieczeństwo.
– Rozwiązania do tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych grupy G-U projektowane są jako system kompatybilnych elementów. Oznacza to, że niezależnie od tego, na jaką konfigurację zdecyduje się producent okien, mechanizm będzie działać niezawodnie, właśnie dzięki systemowemu podejściu – wyjaśnia Tomasz Bucki, dyrektor regionu w G-U Polska. – HS są doskonałym przykładem na to, że dobry design, oparty na rozwiązaniach systemowych, jest dyskretny i użyteczny – kryje się w detalach i przejawia się w komforcie użytkowania okien i ich sprawnym działaniu.
5 najważniejszych zalet okien tarasowych HS
#1 Oszczędność miejsca
Standardowo drzwi tarasowe HS składają się z dwóch części: stałej (nieruchomej) oraz mobilnej. Część mobilna jest podnoszona, a następnie przesuwana wzdłuż prowadnicy biegnącej równolegle do stałego elementu okna (oba skrzydła są przesunięte względem siebie, aby po otwarciu skrzydło ruchome wypełniło „uskok” przy skrzydle stałym, nie zabierając tym samym dodatkowej powierzchni w salonie).
#2 Przeszklone ściany
Poza standardowym, dwuskrzydłowym rozwiązaniem, dostępne są opcje wieloskrzydłowe.
– W przypadku okien tarasowych HS w profilach aluminiowych w zasadzie nie mamy ograniczeń. Możemy zdecydować się na schemat okienny składający się aż z sześciu skrzydeł (cztery jezdne i dwa ruchome), a nawet na rozwiązanie kątowe, zyskując całkowicie przeszklony narożnik domu (bez pionowego słupka). Możemy dzięki temu uzyskać szklaną ścianę – jedno skrzydło może mieć bowiem szerokość aż 3300 mm – podpowiada ekspert G-U Polska.
#3 Więcej światła
To oczywiste – im większe przeszklenia, tym lepiej doświetlona przestrzeń mieszkalna, a to z kolei przekłada się na samopoczucie mieszkańców. – W dobrze doświetlonej przestrzeni po prostu lepiej funkcjonujemy. Ma to znaczenie zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy deficyt słońca jest szczególnie dotkliwy. Wówczas doceniamy duże okna. Zastosowanie aluminiowych profili pozwala na optymalizację doświetlenia pomieszczeń – wytrzymałe ramy mogą być cieńsze, a to oznacza większe przeszklenia i więcej światła wewnątrz budynku – podkreśla Szymon Myśliwiec z All Windows Group.
#4 Łatwa obsługa
Konstrukcja tarasowych drzwi podnoszono-przesuwnych zapewnia ich łatwą i wygodną obsługę. Choć skrzydło ruchome może ważyć nawet 600 kg, jego podniesienie i przesunięcie nie sprawia problemów, a dzięki dostępnym rozwiązaniom z łatwością poradzą sobie z ich obsługą również osoby mniej sprawne i słabsze.
– Otwarcie drzwi typu HS nie wymaga użycia dużej siły – jest to zasługa innowacyjnego systemu okuć oraz specjalnie zaprojektowanej klamki. Można jednak zastosować dodatkowe rozwiązania, które sprawę jeszcze bardziej ułatwiają. Pierwszym z nich jest specjalna klamka RONDO o przedłużonym pochwycie, która – działając na zasadzie dźwigni – ułatwia podnoszenie skrzydła ruchomego drzwi HS. Inną opcją dodatkową do drzwi HS obsługiwanych manualnie jest moduł GU HS LiftUnit – rozwiązanie, które sprawia, że drzwi tarasowe otwiera się nawet o połowę lżej. Można go zastosować w skrzydłach ruchomych o wadze 200-600 kg – zaznacza Tomasz Bucki z G-U Polska.
#5 Bezpieczeństwo
Bezpieczeństwo korzystania z drzwi tarasowych dotyczy dwóch obszarów: codziennego użytkowania (ochrona przed wypadkami i przed uszkodzeniem konstrukcji) oraz bezpieczeństwa antywłamaniowego. W pierwszym przypadku z pewnością atutem okien HS jest niski próg, ograniczający ryzyko potknięcia się. Elementami wartymi rozważenia są także amortyzatory.
– W portfolio rozwiązań G-U do drzwi podnoszono-przesuwnych znajdują się dwa takie rozwiązania. Pierwszym jest HS StopUnit, który amortyzuje skrzydło podczas otwierania, zatrzymując je w bezpiecznej pozycji i zapobiegając tym samym uderzeniu skrzydła o ramę i jej uszkodzeniu. Drugim rozwiązaniem jest HS SilentClose – amortyzator, który działa podczas zamykania drzwi tarasowych. Wyhamowuje skrzydło kilka centymetrów przed osiągnięciem pozycji krańcowej, a następnie delikatnie je domyka – wymienia ekspert G-U Polska.
Drzwi tarasowe HS mogą być też skutecznie zabezpieczone przed włamaniem. Warto w tym celu zastosować listwę przymykową, montowaną pomiędzy skrzydłami, która uniemożliwia podniesienie skrzydła jezdnego. Dobrym zabezpieczeniem będzie też klamka Dirigent PZ ZA SK3 z zamykaną na klucz półwkładką cylindryczną BKS Janus z zabezpieczeniem przeciwwierceniowym.
– Po zamknięciu klamki przy pomocy klucza następuje zaryglowanie mechanizmu okucia. Skrzydło jezdne okna HS zostaje unieruchomione – nie da się go ani unieść, ani otworzyć – podsumowuje ekspert All Windows Group.
Okna tarasowe HS to architektoniczny must have ostatnich lat i wszystko wskazuje na to, że trend na duże przeszklenia będzie się umacniać. Tym bardziej, że dzięki stabilnym profilom, jak profile aluminiowe, ograniczeniem w realizacji stworzenia w domu szklanych ścian jest tylko wyobraźnia architektów i inwestorów. Dostępne rozwiązania pozwalają na realizację projektów śmiałych i efektownych – pomieszczeń perfekcyjnie doświetlonych i funkcjonalnych, które w każdej chwili mogą otworzyć się na przykład na otaczający dom ogród, dzięki wygodnym w obsłudze, bezpiecznym drzwiom tarasowym.
fot. Beczak & Beczak
——————
Grupa G-U jest jednym z czołowych, światowych dostawców systemów okiennych i drzwiowych oraz wejść automatycznych i systemów zarządzania budynkami. Grupę tworzą marki: G-U (systemy przesuwne, zamki wielopunktowe, samozamykacze, otwieracze naświetli, systemy okien przechylnych i obrotowych), BKS (zamki, wkładki, rozwiązania wykorzystywane na drogach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych), Ferco (systemy okuć), G-U Automatic (automatyczne systemy wejść) i Ela-soft (zaawansowane systemy zarządzania budynkami).
Od ponad 100 lat firma konsekwentnie rozwija swoją ofertę, opracowując innowacyjne rozwiązania dostosowane funkcjonalnie i technicznie do indywidualnych potrzeb klientów oraz do najnowszych trendów rynkowych. Jest pionierem na rynku rozwiązań do stolarki okiennej klasy premium – w zakresie systemów podnoszono-przesuwnych do drzwi i okien tarasowych (HS) oraz rozwiązań do drzwi wejściowych i ewakuacyjnych. Rozwiązania systemowe grupy G-U wykorzystywane są przez czołowych polskich producentów stolarki okiennej, którzy wybierają G-U z uwagi na najwyższą jakość produktów oraz bogatą, elastyczną ofertę, umożliwiającą realizację nawet najbardziej innowacyjnych projektów.
G-U Polska
press box